Toshkent pediatriya tibbiyot institutida 2018 yil 12 yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning 2017 yil 22 dekabrda Oliy Majlisga qilgan murojaatnomasi mazmun-mohiyatini o‘rganishga bag‘ishlangan seminar o‘tkazildi.
Seminarda institut rektori prof. B.T.Daminov, barcha prorektorlar, fakul‘tetlar dekanlari, kafedra mudirlari, bo‘lim boshliqlari va professor-o‘qituvchilar ishtirok etdi.
Murojaatnomaning mazmun-mohiyatini o‘rganishga bag‘ishlangan seminarlar kafedralarda davom ettirilmoqda.

News > News > Appeal to the Oliy Majlis of 22 December 2017 the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyaev examined in the TashPMI
12 January 2018 at the Tashkent pediatric medical Institute was held a seminar dedicated to the Treatment of the President Shavkat Mirziyaev of 22 December 2017 to the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan
The seminar was attended by the rector of TashPMI, Professor B.T.Daminov, Vice-rectors, heads of departments, deans of faculties, heads of chairs, professors, teachers.
Seminars devoted to the study of the President Shavkat mirzijaeva the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan continues the departments.