Yangiliklar > Yangiliklar > ToshPTIning volontyorlari antibiotiklardan to'g'ri foydalanish bo'yicha Butunjahon haftaligiga bag'ishlangan anjumanda ishtirok etdilar
Toshkentda antibiotiklardan to'g'ri foydalanish bo'yicha Butunjahon haftaligiga bag'ishlangan xalqaro anjuman bo'lib o'tdi. Tadbirda Toshkent pediatriya tibbiyot institutining xodimlari va faol yoshlari - volontyorlari ishtirok etdilar.
ab conf 1
Antibiotiklarga qarshilik inson salomatligiga tahdid soluvchi xavf deb ataladi. O'zbekistonda dorixonalarda antibiotiklarning tavsiya etilishi va muomalasini nazorat qilish yaxshilanadi.
Antibiotiklar dunyodagi eng ko'p qo'llaniladigan dori vositalaridan biridir va deyarli barcha tibbiyot sohalarida qo'llaniladi. Biroq, noto'g'ri foydalanish natijasida ular, albatta, kerak bo'lgan vaqtda yordam bera ololmaydi. Global miqyosda antibiotiklarga qarshilik inson sog'lig'iga bo'lgan global tahdidga aylandi.
Ko'p dori-darmonlarga chidamli bakteriyalar chaqiradigan infektsiyalardan dunyoda har yili taxminan 700 ming kishi halok bo'ladi. Bu ma'lumotlar chorshanba kuni antibiotiklardan to'g'ri foydalanish bo'yicha Butunjahon haftaligiga bag’ishlangan matbuot anjumanida e'lon qilindi.
ab conf 2
"O'zbekistonda hayvonlar va odamlarning yuqumli kasalliklarni davolashda qo’llaniladigan antibiotiklar munosabatida juda ehtiyotkorlik va masuliyat bilan yondoshish kerak," deydi Jahon Sog'liqni saqlash tashkilotining O'zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Lian Kuppens. "Agar butun jamiyat va davlatning barcha sektorlarda va barcha darajalarda amalga oshirilgan harakatlarda ishtiroki ta'minlanmansa, o'zgarishga erishish mumkin emas".
JSST tomonidan qo'llab-quvvatlangan "Bir salomatlik" yondashuvi chorvachilik, sog'liqni saqlash va atrof-muhit sohalarini antibiotiklarni noto'g'ri qo'llashni oldini olish yo’lida birgalikda ishlashga da'vat etadi.
"O'zbekiston antibiotik qarshiligining tarqalishi bilan bog'liq haqiqiy tahdiddan xabardordir. Biz milliy harakat rejasini ishlab chiqish boyicha faoliyatni yakunlamoqdamiz", - deydi Epidemiologiya, mikrobiologiya va yuqumli kasalliklar ilmiy-tadqiqot instituti direktori o'rinbosari Xalida Ahmedova.
ab conf 3
Retsept va retseptsiz antibiotiklar
Antibiotiklar retseptsiz beriladigan dori-darmonlar ro'yxatiga kiritilmagan va maxsus blankda retseptni taqdim etilganidan keyin dorixonalarda sotilishi mumkin. Biroq, bu qoidaning butun O'zbekistonda buzililishi holtlari aniqlanadi.
"Garchi bu masala normativ hujjatlar bilan qat'iy tartibga solingan bo'lsa ham, Antimikrobik dori vositalari retseptisiz sotilishi holatlari mavjudligi - haqiqatan ham katta muammiz, - deydi antibiotiklardan foydalanish bo'yicha milliy koordinator va Dori-darmonlarni baholash va standartlashtirish davlat markazi bo'lim boshlig'I Muhabbat Ibrohimova.
"2020-yilda elektron retseptlar va kasallik tarixi tizimini joriy etishlishi barcha tavsilayalar tog’risidagi ma'lumotlarni bazaga kiritish va dori vositalarni sotilishini kuzatish imkonini beradi. Bu dori-darmonlarning oqilona va ratsional tavsiya etilishini va ularning oqilona sotilishini ta'minlaydi ", dedi u.
Shuningdek, retseptsiz beriladigan dori-darmonlar ro'yxatiga kiritilmagan dori vositalarni sotganlarni jarimaga solishni ta’minlash yo’lida Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksga o'zgartirish kiritilishi taklif etiladi, deydi Muhabbat Ibragimova.

Новости > Новости > Волонтёры из ТашПМИ приняли участие работе конференции, посвященной Всемирной неделе правильного использования антибиотиков
В Ташкенте состоялась пресс-конференция, посвященная Всемирной неделе правильного использования антибиотиков. В работе данного мероприятия приняли участие сотрудники и активная молодежь – волонтёры из Ташкентского педиатрического медицинского института.
ab conf 1
Устойчивость к антибиотикам названа возрастающей угрозой здоровью людей. В Узбекистане будет усовершенствован контроль назначения и отпуска в аптеках антибиотиков.
Антибиотики принадлежат к числу наиболее назначаемых лекарств в мире и применяются практически во всех сферах медицины. Однако в результате неправильного применения они перестают помогать тогда, когда действительно необходимы. В масштабе планеты устойчивость к антибиотикам превратилась в возрастающую мировую угрозу здоровью людей.
От инфекций, вызванных бактериями с множественной лекарственной устойчивостью, ежегодно в мире умирают около 700 тысяч человек. Эти данные были озвучены в среду на пресс-конференции, посвященной Всемирной неделе правильного использования антибиотиков.
ab conf 2
«Необходимо крайне ответственно относиться к противомикробным препаратам, применяемым для лечения инфекционных заболеваний у животных и человека, и использовать их с осторожностью, — сказала глава представительства ВОЗ в Узбекистане Лиан Куппенс. — Невозможно добиться изменений, если не обеспечить участие всего общества и государства в действиях, проводимых во всех секторах и на всех уровнях».
Подход «Единое здоровье», продвигаемый ВОЗ, призывает секторы животноводства, здравоохранения и охраны окружающей среды сотрудничать, чтобы предотвратить ненадлежащее использование антибиотиков.
«В Узбекистане осознают реальную угрозу, связанную с распространением резистентности к антибиотикам. Мы близки к завершению разработки национального плана действий», — сообщила заместитель директора НИИ эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний Халида Ахмедова.
ab conf 3
Антибиотики по рецепту и без
Антибиотики не входят в перечень лекарственных средств, отпускаемых без рецепта врача, и должны отпускаться в аптеках при предъявлении рецепта на специальном бланке. Тем не менее, эта норма в Узбекистане повсеместно нарушается.
«У нас действительно большая проблема в том, что противомикробные препараты отпускаются без рецепта. Хотя нормативными документами этот вопрос строго урегулирован», — подчеркнула Мухаббат Ибрагимова, национальный координатор по применению антибиотиков и начальник отдела Государственного центра экспертизы и стандартизации лекарственных средств.
«Внедрение системы электронных рецептов и историй болезней в 2020 году позволит заносить в базу данных все назначения и отследить отпуск препаратов. Благодаря этому будет обеспечено рациональное назначение лекарственных средств и их рациональный отпуск», — сказала она.
Предлагается также внести изменения в Кодекс об административной ответственности, предусматривающие наказание за отпуск без рецепта врача лекарств, не входящих в список, сообщила Мухаббат Ибрагимова.