11-12 may kunlari Samarqand Davlat chet tillari institutida “Ingliz tili ” fanidan talabalar Respublika fan olimpiadasi bo’lib o’tdi. Olimpiada 4 bosqichda bo’lib o’tdi. 1bosqich- Listening, 2 bosqich-Film,3 bosqich- Test 4bosqich- Speaking. Bu olimpiadada ToshPti 403 DI guruh talabasi Aripova Maftuna ishtirok etib, tibbiyot oliygohlari bo’yicha saralashda 4-o’rinni egalladi.

On the 11th-12th of may at Samarkand state university the Republic Olympiad on English was held. The Olympiad was in 4 stages: 1st stage -listening, 2nd stage watching a film, 3rd stage testing, 4th stage speaking. Aripova Maftuna, the student of 403rd group of our Institute took part at this Olympiad and got the 4th place among medical institutes.