29.10.2018 yildan boshlab Toshkent Pediatriya Tibbiyot Institutining «Gospital bolalar xirurgiyasi, bolalar onkologiyasi» kafedrasida elektron o‘quv jurnalidan foydalanish yo‘lga qo‘yildi.
Talabalarning bilimlarini baholash – ta’lim muassasasining faoliyatidagi asosiy yo‘nalishlaridan biri bo‘lib, erishilgan natijalar ta’limning rejalashtirilgan maqsadlariga nisbati hisoblanadi. Uning to‘g‘ri tashkil etilishi ko‘p narsalarga bog‘liq bo‘ladi: o‘quv jarayonini boshqarish samaradorligi; oliygoh bitiruvchisi sifatini oshirish.
Hozirgi bosqichda axborotni boshqarishning an’anaviy shakllari bilan bir qatorda elektron jurnal yordamida axborotni elektron shaklda shakllantirishning innovatsion shakli tobora muhim ahamiyat kasb etmoqda. Ushbu usul keng tarzda tarqalib, uning an’anaviy usuldan ustunligini isbotlaydi.

Since 10.29.2018, the Department of Hospital Pediatric Surgery of the Tashkent Pediatric Medical Institute has begun using an electronic journal in educational activities.
Accounting of students' knowledge is one of the main directions in the activity of an educational institution and represents the ratio of the achieved results with the planned goals of education. Much depends on its proper organization: the effectiveness of the management of the educational process; the quality of training a graduate of the university.
At the present stage, along with traditional forms of knowledge control, the innovative form as an electronic form of knowledge accounting through an electronic journal is becoming increasingly important. This form will be widely distributed and prove its advantage over the traditional.
This direction - the use of an electronic journal - is the current direction, allowing you to fill out an electronic journal that is available for viewing on a computer and allows you to see the progress of students of any group in any discipline.