2019 yil 2 oktyabr kuni Toshkent shahridagi International mehmonxonasida “Ma’lumotlar markazlari: iqtisodiyot, infrastruktura, xizmatlar” xalqaro konferensiyasi o’tkazildi. Unda ma’lumot markazlari va ular uchun muhim bo’lgan tizimlarni (yong’in havfsizligi, elektr quvvat boshqaruvi va h.k.) ta’minlovchi boshqa asbob-uskunalar ishlab chiqarish, konsalting, sifatni aniqlash va standartlash sohalaridagi Rossiya kompaniyalari va xalqaro kompaniyalar, shuningdek shu sohadagi ekspert va tahlilchilar ishtirok etishdi.
photo_2019-10-03_18-46-51                            photo_2019-10-03_18-46-40
Konferensiyada ma’lumot markazlari, ularning turlari, ularning nazorat tizimlari, ularning kelajakdagi rivoji haqida batafsil ma’lumot berildi. So’ngi paytlarda iste’molchilar talablarini namoish etuvchi, AKT dunyosida ommalashayotgan va ma’lumot markazlarining rivojiga ta’sir ko’rsatuvchi trendlar keltirib o’tildi. Shu bilan birga, ma’luot markazlari rivojiga tahdid soluvchi faktorlar sanab o’tildi. Umumiy hisobda, O’zbekistonda ma’lumot markazlari qurilishida hisobga olinishi kerak bo’lgan barcha faktorlar muhokama qilindi. Mamlakat rivoji uchun ma’lumot markazlarining muhimligi mavzusi eslab o’tildi. Konferensiya ishtirokchilarining ta’kidlashlaricha, ma’lumot markazlari infrastrukturasini yaratish ta’lim (masofaviy ta’lim), tibbiyot (telemeditsina), internet banking (onlayn tranzaksiyalar), shuningdek electron hukumat sohalarining rivojlanishida kata rol o’ynaydi. Ma’lumot markazlarining qurilishi va ekspluatatsiyasi bo’yicha Rossiya va boshqa mamlakatlarning tajribalari, O’zbekistondagi ma’lumot markazlarining holati va MDH mamlakatlaridan farqlari muhokama qilindi. Ma’lumot markazlari va boshqa qurilmalar ishlab chiqaruvchi tashkilotlar, shu jumladan Schneider Electric, Atos, Tripp Lite kabi yirik kompaniyalar, O’zbekistonda ma’lumot markazlari qurish bo’yicha o’z takliflarini bildirdilar, shuningdek mamlakatdagi barcha omillarni hisobga olgan holda, sharoit va talablardan kelib chiqib, texnik va muhandislik jihatdan hammaga individual yondashishga tayyorligini bildirishdi. Konsalting tashkilotlari o’z xizmatlarini taklif etishdi, ma’lumot markazlarini qurishda O’zbekiston uchun xos bo’lgan ba’zi muammolarni hal qilish bo’yicha o’z tajriba va maslahatlarini ulashishdi.
Taqdimotlardan so’ng, korporativ va tijorat ma’lumot markazlarini taqqoslash, mijozlarning talablari, O’zbekistonda ma’lumot markazlarini qurishda milliy xususiyatlarni hisobga olgan holda jahonning eng yaxshi tajribasini qo’llash savollari muhokama qilindi.

2 октября 2019 года в Ташкенте в отеле International была проведена международная конференция «ЦОД: экономика, инфраструктура, сервисы». В ней приняли участие руководители и представители Российских и международных компаний в сфере производства ЦОД (центров обработки данных) и других технических оборудований для ЦОД, обеспечения необходимых систем для ЦОД (пожарной безопасности, энергопотребления и т.д.), услуг консалтинга, определения качества и стандартизации, а также другие специалисты и аналитики в данной области.
В конференции была представлена подробная информация о развитии ЦОДов, о классификации ЦОДов по различным параметрам, о системах контроля, о перспективах развития ЦОДов. Были приведены тренды, которые представляют требования потребителей, становятся популярными в мире ИКТ и влияют на развитие ЦОДов. Кроме того, были перечислены факторы, представляющие угрозу для ЦОДов. В общем обозрении были обсуждены все эти факторы, которые должны быть учтены при внедрении ЦОДов в Узбекистане. Была затронута тема важности ЦОДов для развития страны. Как отмечают участники, создание инфраструктуры ЦОДов имеет большую роль в развитии таких сфер деятельности, как образование (дистанционное обучение), медицина (телемедицина), интернет банкинг (онлайн транзакции), а также электронное правительство. Обсуждались опыты России и других стран по внедрению и эксплуатации ЦОДов, состояние развития ЦОДов в Узбекистане и сравнение со странами СНГ. Производители ЦОДов и других оборудований, в том числе такие крупные компании как Schneider Electric, Atos, Tripp Lite, предложили свои свои услуги по внедрению ЦОДов в Узбекистане, а также заявили готовность к индивидуальному подходу и проявлению гибкости в техническом и инженерном плане исходя из условий и требований, учитывая все факторы и нюансы в стране. Консалтинговые организации предложили свои услуги, поделились советами и своими опытами по решению некоторых вопросов по внедрению ЦОДов, которые являются актуальными в Узбекистане.
После демонстрации презентаций была проведена дискуссия, в которой обсуждались вопросы сравнения корпоративных и коммерческих ЦОД, требования и ожидания клиентов, применение лучшей мировой практики строения ЦОДов в Узбекистане с учетом национальных особенностей.