2019 yil 7-11 oktabr kunlari Erasmus+ KA1 E Xalqaro Kredit Mobil tizimi loyihasi bo’yicha Sannio Universitetiga (Italiya) tashrif bo’lib o’tdi. ToshPTI vakillari sifatida I.P.Vihrov (Bo’lim boshlig’i) va D.K. Mo’minov (Terapiya kafedrasi assistenti) ishtirok etdilar. Ushbu tashrifdan asosiy maqsad Benevento shahrining (Italiya) qator tashkilotlari va O’zbekistonning oliy ta’lim muassasalari o’rtasida Hamkorlik to’g’risidagi Memorandumni imzolash bo’ldi.
Italiya va O’zbekiston oliy ta’lim muassasalari o’rtasidagi hamkorlikni kuchaytirish bo’yicha asosiy tashabbuskorlar sifatida qo’shma loyihalar yuritishda 5 yildan ortiq tajribaga ega bo’lgan Sannio Universiteti va ToshPTI qatnashdilar.
Quvonarlisi shuki, Benevento shahridagi “San-Pio” davlat shifoxonasida O’zbekistonlik shifokorlarning malakasini oshirish bo’yicha ishlab chiqilgan loyiha ishtirokchilarning o’z mablag’lari hisobidan amalga oshiriladi va YeI grantlari bunga jalb etilmaydi. Bu to’g’ridan-to’g’ri loyihaning barqarorligi va Italiyalik hamkorlarning O’zbekistondagi meditsina rivojiga hissa qo’shishga bo’lgan xohish-irodasini bildiradi.
ToshPTI shifokorlarining San-Pio shifoxonasida malakasini oshirish bo’yicha qo’shma loyihasining o’ziga xosligi shundaki, loyihani moliyalashtirishga shifoxona ma’muriyati va Sannio Universitetidan tashqari shifoxona yonida joylashgan o’z Akademiyasiga tegishli bo’lgan mehmonxona turidagi umumiy turar joyida yashash uchun bepul joy taqdim etuvchi Benevento shahri Katolik Cherkovi rasmiy vakillari ham jalb etilgan. Qolaversa, shifoxonada malaka oshirish kurslariga ishtirokchilarni tanlash jarayonida ayol shifokorlarga alohida e’tibor qaratiladi, va bu jinsiy tenghuquqlikka hissa qo’shadi. Shu tarzda O’zbekiston va Italiya o’rtasida ijtimoiy hayotning barcha jabhalarida o’zaro madaniy hamkorlik amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, har ikki taraf bir-biriga bo’lgan xurmatini va ta’lim va fan sohalaridagi hamkorlikni kuchaytirishga tayyorliklarini bildirdilar, va 2019 yil noyabr oyida Italiyalik professorlarning ToshPTIga tashrifi kutilmoqda.

On October 07-11, 2019, another visit to the University of Sannio (Italy) took place within the framework of the project on International Credit Mobility Erasmus+ KA1 E. I.P. Vikhrov (Head of the Department) and D.K. Muminov (Assistant of the Department of therapy) participated as representatives of the team from TashPMI. The main objective of this visit was the signing of a Memorandum of Cooperation between a number of organizations of Benevento (Italy) and universities of Uzbekistan.
The initiators of deepening cooperation between universities of Italy and Uzbekistan were the University of Sannio and TashPMI, who have experience in implementing joint projects for more than 5 years.
It is gratifying to note the fact that the developed project to improve the skills of Uzbek doctors in the state hospital of Benevento "San PIO" will be carried out at its own expense and without the involvement of EU grants. This directly testifies to the sustainability of the project and the goodwill and desire of the Italian partners to actively participate in the development of Uzbek medicine.
The uniqueness of the joint project to improve the skills of doctors TashPMI in the hospital of San PIO is the fact that the co-financing of the project involved in addition to the Administration of the hospital, the University and officials of the Catholic Church of Benevento, which will provide free accommodation in the dormitory of the hotel type of its Academy next to the hospital. Moreover, special attention will be paid to female doctors in the selection process for the hospital's advanced training courses, which also contributes to gender equality. Thus, the intercultural interaction between Uzbekistan and Italy will be implemented in all aspects of public life.
In turn, the parties assured each other of mutual respect and readiness to continue to deepen mutual cooperation in the field of education and science and TashPMI is waiting for professors from Italy with a return visit in November 2019.