2015-yil 6-17 aprel kunlari tashkil etilgan “Tibbiyot sohasida ilg’or kompyuter va internet texnologiyalari, zamonaviy tibbiyot kommunikatsion texnologiyalari” bo’yicha 36 soatlik kurs (7,8,10 modullar) bo'lib o'tdi.
2015-yil 6-17 aprel kunlari Toshkent Pediatriya Tibbiyot Instituti Innovatsiya Markazida “Tibbiyot sohasida ilg’or kompyuter va internet texnologiyalari, zamonaviy tibbiyot kommunikatsion texnologiyalari” bo’yicha 36 soatlik kurs bo’lib o’tdi. Kursning birinchi guruh mutaxassislari soni 30 nafardan iborat. Mutaxassislar O’zbekiston Respublikasi Sog’liqni saqlash vazirligidan, Toshkent shahar Sog’liqni saqlash Bosh boshqarmasidan, Toshkent viloyat Sog’liqni saqlash boshqarmasidan va Toshkent Pediatriya Tibbiyot Instituti professor-o’qituvchilari jalb etildi. 10 kunlik kursni 3 ta trener olib bordi. Ular: I.P.Vixrov, Q.N.Tursunboyev, A.A.Omonov. Mutaxassislar 10 kunlik o’quv kurs davomida 8,7,10 modullarni o’rgandilar. O’quv dasturi modullarining mazmuni quyidagilardan iborat: 8-modul: “Elektron jadval ustida ishlash”, 7-modul: “Matn ustida ishlash va ishlov berish”, 10-modul: “Prezentatsiya (Taqdimot) ustida ishlash”. O’quv dasturining baholash me’zoni: 20% davomat, 10% masofaviy ta’lim tizimi va 70% yakuniy test natijalaridan iborat.
O’quv dasturining birinchi kuni qatnashchilardan bilim darajasini aniqlash maqsadida boshlang’ich test (Pre test) o’tkazildi. Dars davomida ularga kompyuter va internet texnologiyalaridan qay darajada foydalanishlarini bilish uchun so’rovnama (Access survey) tarqatildi. So’rovnoma natijalariga ko’ra mutaxassislarning 100% kompyuterlari mavjud va inretnetga ulangan, 54% ish joylarida kompyuterlar mavjudligi aniqlandi. O’quv jarayonida qiziqarli video mashg’ulotlar, boshqotrmalar o’tildi, har bir modul qiziqarli topshiriqlar bilan olib borildi. O’quv dasturining oxirgi kunida ham yakuniy test (Post test) olindi. Kurs yakunida mutaxassislarga o’qish jarayoni qanchalik maqul kelgani, yutuq kamchiliklari haqida so’rovnoma (Evaluation survey) olindi, so’rovnomada mutaxassislar o’qish jarayonini yana davom ettirishni 100%, dars jarayoni samarali olib borilganlini 81% da mutaxassislar baholashdi va o’zlarining o’quv jarayoni haqida ijobiy fikrlarini yozib bildirishdi. Yakuniy testda qatnashganlar bilim darajalari bilan o’z ballariga ega bo’lishdi. Kursni muvffaqiyatli yakunlagan mutaxassislar Tayanch O’quv Markazi tomonidan munosib taqdirlanib ularga Sertifikatlar topshirildi.

6-17 April 2015 was held a 36-hour training course on “Advanced computer and Internet technology, modern medical communication technologies (7, 8 and 10 modules)
1-Group
6-17 April 2015 at the Innovation Center of Tashkent Pediatric Medical Institute was held a 36-hour staff retraining course on “Advanced computer and Internet technology, modern medical communication technologies”. First group of the training course consisted of 30 specialists of the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan, General Directorate of Health of the Tashkent City, Department of Health, Tashkent region, as well as faculty of the TPMI. This course is conducted 3 coaches: I. P. Vikhrov, Q.N. Tursunboev, A.A. Omonov. The participants of the course during the 10 days studied 8, 7 and 10 modules on: 8-module "Working in a spreadsheet", 7-module "Work on the text and its processing", 10-module "Work on the presentation." The evaluation of the training programme was carried out as follows: 20% of points were given for attendance, 10% on distance learning and 70% on the final test exam.
To determine the existing knowledge of students on the first day of the training programme was conducted pre-test. Further, during the first training session, participants were given a questionnaire (Access survey), how much they are able to use computer and Internet technologies. By the end of the questionnaire, 100% have a computer and they are all connected to the Internet, 54% also in the workplace have computers. During the training, the attendees were given an interesting video lessons, held interactive games, each module was conducted with full of challenges and contests. At the end of training was also conducted final test, which determined the percentage comprehensibility of the course. At the end of the course among specialists conducted aт уvaluation survey; how much they enjoyed the course, strengths and weaknesses of the course. According to surveys, 100% of participants said that the course should continue in the future, 81% of specialists highly appreciated the course and their positive ideas were presented in written form. All participants who successfully completed the course have been provided with certificates of completion and a certificate of proficiency in ICT.