2015-yil 6-17 aprel kunlari tashkil etilgan “Tibbiyot sohasida ilg’or kompyuter va internet texnologiyalari, zamonaviy tibbiyot kommunikatsion texnologiyalari” bo’yicha 36 soatlik kurs (7,8,10 modullar) bo'lib o'tdi.
2015-yil 6-17 aprel kunlari Toshkent Pediatriya Tibbiyot Instituti Innovatsiya Markazida “Tibbiyot sohasida ilg’or kompyuter va internet texnologiyalari, zamonaviy tibbiyot kommunikatsion texnologiyalari” bo’yicha 36 soatlik kurs bo’lib o’tdi. Kursning birinchi guruh mutaxassislari soni 30 nafardan iborat. Mutaxassislar O’zbekiston Respublikasi Sog’liqni saqlash vazirligidan, Toshkent shahar Sog’liqni saqlash Bosh boshqarmasidan, Toshkent viloyat Sog’liqni saqlash boshqarmasidan va Toshkent Pediatriya Tibbiyot Instituti professor-o’qituvchilari jalb etildi. 10 kunlik kursni 3 ta trener olib bordi. Ular: I.P.Vixrov, Q.N.Tursunboyev, A.A.Omonov. Mutaxassislar 10 kunlik o’quv kurs davomida 8,7,10 modullarni o’rgandilar. O’quv dasturi modullarining mazmuni quyidagilardan iborat: 8-modul: “Elektron jadval ustida ishlash”, 7-modul: “Matn ustida ishlash va ishlov berish”, 10-modul: “Prezentatsiya (Taqdimot) ustida ishlash”. O’quv dasturining baholash me’zoni: 20% davomat, 10% masofaviy ta’lim tizimi va 70% yakuniy test natijalaridan iborat.
O’quv dasturining birinchi kuni qatnashchilardan bilim darajasini aniqlash maqsadida boshlang’ich test (Pre test) o’tkazildi. Dars davomida ularga kompyuter va internet texnologiyalaridan qay darajada foydalanishlarini bilish uchun so’rovnama (Access survey) tarqatildi. So’rovnoma natijalariga ko’ra mutaxassislarning 100% kompyuterlari mavjud va inretnetga ulangan, 54% ish joylarida kompyuterlar mavjudligi aniqlandi. O’quv jarayonida qiziqarli video mashg’ulotlar, boshqotrmalar o’tildi, har bir modul qiziqarli topshiriqlar bilan olib borildi. O’quv dasturining oxirgi kunida ham yakuniy test (Post test) olindi. Kurs yakunida mutaxassislarga o’qish jarayoni qanchalik maqul kelgani, yutuq kamchiliklari haqida so’rovnoma (Evaluation survey) olindi, so’rovnomada mutaxassislar o’qish jarayonini yana davom ettirishni 100%, dars jarayoni samarali olib borilganlini 81% da mutaxassislar baholashdi va o’zlarining o’quv jarayoni haqida ijobiy fikrlarini yozib bildirishdi. Yakuniy testda qatnashganlar bilim darajalari bilan o’z ballariga ega bo’lishdi. Kursni muvffaqiyatli yakunlagan mutaxassislar Tayanch O’quv Markazi tomonidan munosib taqdirlanib ularga Sertifikatlar topshirildi.

6-17 апреля 2015 года был проведен 36-часовой учебный курс
6-17 апреля 2015 года был проведен 36-часовой учебный курс по теме “Передовые компьютерные и интернет технологии, современные медицинские коммуникационные технологии ” (7,8 и 10 модули)
1-Группа
6-17 апреля 2015 года в Инновационном Центре Ташкентского Педиатрического Медицинского Института прошел 36-часовой курс повышения квалификации на тему “Передовые компьютерные и интернет технологии, современные медицинские коммуникационные технологии”. Первая группа учебного курса состояла из 30 специалистов Министерства Здравоохранения Республики Узбекистан, Главного Управления Здравоохранения города Ташкента, Управления Здравоохранения Ташкентской области, а также профессорско-преподавательский состав ТашПМИ. Данный курс проводили 3 тренера: И.П. Вихров, Қ.Н. Турсунбоев, А.А. Омонов. Участники курса в течение 10 дней изучали 8,7 и 10 модули на тему: 8-модуль «Работа над электронной таблицей», 7-модуль «Работа над текстом и его обработка», 10-модуль «Работа над презентацией». Оценка учебной программы осуществлялась следующим образом: 20% балов давали на посещение, 10% на дистанционное обучение и 70% на итоговый тестовый экзамен.
IMG_4975_  IMG_4938_
Для определения имеющихся знаний слушателей в первый день учебной программы был проведен предварительный тест (Pre-test). Далее в течение первой учебной сессии участникам дали опросник (Access survey), на сколько они умеют пользоваться компьютером и интернет технологиями. По итогом опросника у 100% есть компьютер и все они подключены к интернету, у 54% также на рабочем месте есть компьютеры. В течение обучения слушателям были предоставлены интересные видео уроки, были проведены интерактивные игры, каждая модуль был проведен с интересными заданиями и конкурсами. В конце обучение также был проведен тест (Post-test), который определил процент усвояемости курса. В конце курса среди специалистов был проведен опрос (Evaluation survey) на сколько им курс понравился, сильные стороны, а также недостатки курса. По опросам все 100% участников отметили, чтобы курс продолжался в будущем, 81% специалистов высоко оценили данный курс и их положительные идеи были изложены письменном виде. Всем участники, которые успешно завершили курс были выдана как сертификаты о прохождении курса, так и свидетельство об уровне владения ИКТ.