2015-yil4-15 may kunlari tashkil etilgan “Tibbiyot sohasida ilg’or kompyuter va internet texnologiyalari, zamonaviy tibbiyot kommunikatsion texnologiyalari” bo’yicha 36 soatlik kurs (7,8,10 modullar)
O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2014 yil 15 iyuldagi №247 qarori “O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining sog’liqni saqlash, ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish masalalari Kompleksining Tayanch O’quv Markazida” 2015-yil 4-15 may kunlari o'quv guruhi.
Kursning ikkinchi guruh mutaxassislari soni 25 nafardan iborat. Mutaxassislar O’zbekiston Respublikasi Sog’liqni saqlash vazirligidan, Toshkent shahar Sog’liqni saqlash Bosh boshqarmasidan, Toshkent viloyat Sog’liqni saqlash boshqarmasidan va Toshkent Pediatriya Tibbiyot Instituti professor-o’qituvchilari jalb etildi.
10 kunlik kursni 2 ta trener olib bordi. Ular: I.P.Vixrov, A.A.Omonov. Mutaxassislar 10 kunlik o’quv kurs davomida 8,7,10 modullarni o’rgandilar. O’quv dasturi modullarining mazmuni quyidagilardan iborat: 8-modul: “Elektron jadval ustida ishlash”, 7-modul: “Matn ustida ishlash va ishlov berish”, 10-modul: “Prezentatsiya (Taqdimot) ustida ishlash”. O’quv dasturining baholash me’zoni: 20% davomat, 10% masofaviy ta’lim tizimi va 70% yakuniy test natijalaridan iborat.
O’quv dasturining birinchi kuni qatnashchilardan bilim darajasini aniqlash maqsadida boshlang’ich test (Pre test) o’tkazildi. Dars davomida ularga kompyuter va internet texnologiyalaridan qay darajada foydalanishlarini bilish uchun so’rovnama (Access survey) tarqatildi. O’quv jarayonida qiziqarli video mashg’ulotlar, boshqotrmalar o’tildi, har bir modul qiziqarli topshiriqlar bilan olib borildi.
So’rovnoma natijalariga ko’ra mutaxassislarning 100% kompyuterlari mavjud va inretnetga ulangan, 90% ish joylarida kompyuterlar mavjudligi aniqlandi. O’quv dasturining oxirgi kunida ham yakuniy test (Post test) olindi. Kurs yakunida mutaxassislarga o’qish jarayoni qanchalik maqul kelgani, yutuq kamchiliklari haqida so’rovnoma (Evaluation survey) olindi, so’rovnomada mutaxassislar o’qish jarayonini yana davom ettirishni 90%, dars jarayoni samarali olib borilganlini 100% da mutaxassislar baholashdi va o’zlarining o’quv jarayoni haqida ijobiy fikrlarini yozib bildirishdi. Yakuniy testda qatnashganlar bilim darajalari bilan o’z ballariga ega bo’lishdi. Kursni muvffaqiyatli yakunlagan mutaxassislar Tayanch O’quv Markazi tomonidan munosib taqdirlanib ularga Sertifikatlar topshirildi.

4-15 мая 2015 года был проведен 36-часовой учебный курс по теме “Передовые компьютерные и интернет технологии, современные медицинские коммуникационные технологии” (7, 8 и 10 модули)
2-Группа
Согласно приказу Министерства Здравоохранения Республики Узбекистан №247 от 15 июля 2014 года в Базовом учебном Центре Комплекса Кабинета Министров РУз по вопросам здравоохранения, экологии и охраны окружающей среды при Ташкентском педиатрическом медицинском институте с 4 по 15 мая проходило обучение второй группы специалистов.
Вторая группа учебного курса состояла из 25 специалистов Министерства Здравоохранения Республики Узбекистан, Главного Управления Здравоохранения города Ташкента, Управления Здравоохранения Ташкентской области, а также профессорско-преподавательский состав ТашПМИ. Данный курс проводили 2 тренера: И.П. Вихров, А.А. Омонов. Участники курса в течение 10 дней изучали 8,7 и 10 модули на тему: 8-модуль «Работа над электронной таблицей», 7-модуль «Работа над текстом и его обработка», 10-модуль «Работа над презентацией». Оценка учебной программы осуществлялась следующим образом: 20% балов давали на посещение и практические задания, 10% на дистанционное обучение и 70% на итоговый тестовый экзамен.
Для определения имеющихся знаний слушателей в первый день учебной программы был проведен предварительный тест (Pre-test). Далее в течение первой учебной сессии участникам дали опросник (Access survey), на сколько они умеют пользоваться компьютером и интернет технологиями. По итогом опросника у 100% есть компьютер и все они подключены к интернету, у 90% также на рабочем месте есть компьютеры. В течение обучения слушателям были предоставлены интересные видео уроки, были проведены интерактивные игры, каждый модуль был проведен с интересными заданиями и конкурсами. В конце обучения также был проведен финальный тест (Post-test), который определил процент усвояемости курса.
В конце курса среди специалистов был проведен опрос (Evaluation survey) на сколько понравился им курс, какие сильные стороны, а также недостатки курса. По опросам 90% участников отметили, чтобы курс продолжался в будущем, 100% специалистов высоко оценили данный курс и их положительные идеи были изложены в письменном виде. Всем участникам, которые успешно завершили курс и получили больше 70 баллов был выдан сертификат о прохождении курса, а также и свидетельство об уровне владения ИКТ технологиями.