2015-yil 1-5 iyun kunlari tashkil etilgan “Tibbiyot sohasida ilg’or kompyuter va internet texnologiyalari, zamonaviy tibbiyot kommunikatsion texnologiyalari” bo’yicha 48 soatlik kurs (6, 7, 8 va 10 modullar)
O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2014 yil 15 iyuldagi №247 qarori “O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining sog’liqni saqlash, ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish masalalari Kompleksining Tayanch O’quv Markazida” 2015-yil 1-5 iyun kunlaridagi o’quv guruhi. Kursning uchinchi guruh mutaxassislari soni 22 nafardan iborat bo’lib, Respublikaning barcha viloyatlaridan jalb etilgan.
O’quv dasturining birinchi kuni qatnashchilardan bilim darajasini aniqlash maqsadida boshlang’ich test (Pre test) o’tkazildi. Dars davomida ularga kompyuter va internet texnologiyalaridan qay darajada foydalanishlarini bilish uchun so’rovnama (Access survey) tarqatildi. O’quv jarayonida qiziqarli video mashg’ulotlar, boshqotrmalar o’tildi, har bir modul qiziqarli topshiriqlar bilan olib borildi.So’rovnoma natijalariga ko’ra mutaxassislarning 100% kompyuterlari mavjud va inretnetga ulangan, 90% ish joylarida kompyuterlar mavjudligi aniqlandi.
O’quv kurs so’ngida IBM kompaniyasi mutaxassisi integratsiya bo’yicha muhandis Azizjon Saliyev taklif qilingan edi.
WATSON sog’liqni saqlash tizimida istiqbolda foydalanishda juda katta taasurot qoldirdi, shunday qilib WATSON uchta katta biznes platformasiga bo’linadi: Maslaxatchi masalalar bo’yicha kashfiyotchi Watson (Watson Discovery Advisor), Watson Tahlili (Watson Analytics) va Tadqiqotchi Watson (Watson Explorer). Watson Discovery Advisor: mujassamlangan ilmiy tadqiqotlar, farmaseftika sanoatida, matbuot hamda biotexnika sohalarida ish olib boradi. Watson Analytics: o’zining ulkan jami ma’lumotlarini ko’z bilan qarab to’g’irlaydi, bundan tashqari har xil biznes tarkiblari bo’yicha aloqa yo’llarini tabiiy tilga o’zining diqqatini qaratadi. Watson Explorer har xil korxonalarga yordam berish uchun, hamda hamkorlikda foydalanish bilan erishiladigan natijalar. Shuningdek kurs tinglovchilarida Aziz Saliyevning taqdimoti so’ngida juda katta qiziqish uyg’ondi va savol javoblarda faol qatnashishdi.
O’quv dasturining oxirgi kunida ham yakuniy test (Post test) olindi. Kurs yakunida mutaxassislarga o’qish jarayoni qanchalik maqul kelgani, yutuq kamchiliklari haqida so’rovnoma (Evaluation survey) olindi, so’rovnomada dars jarayoni samarali olib borilganlini 100% da, mutaxassislar o’qish jarayonini yana davom ettirishni 90% da baholashdi va o’zlarining o’quv jarayoni haqida ijobiy fikrlarini yozib bildirishdi. Yakuniy testda qatnashganlar bilim darajalari bilan o’z ballariga ega bo’lishdi. Kursni muvffaqiyatli yakunlagan mutaxassislar Tayanch O’quv Markazi tomonidan munosib taqdirlanib ularga Sertifikatlar topshirildi.

1-5 июня 2015 года был проведен 48-часовой учебный курс по теме “Передовые компьютерные и интернет технологии, современные медицинские коммуникационные технологии” (6, 7, 8 и 10 модули)
3-Группа
Согласно приказу Министерства Здравоохранения Республики Узбекистан №247 от 15 июля 2014 года в Базовом учебном Центре Комплекса Кабинета Министров РУз по вопросам здравоохранения, экологии и охраны окружающей среды при Ташкентском педиатрическом медицинском институте с 1 по 5 июня проходило обучение 3 группы специалистов.
Третья группа учебного курса состояла из 22 специалистов со всех областей Республики. Данный курс проводили 3 тренера: И.П. Вихров, А.А. Омонов, Қ.Н. Турсунбаев. Участники курса в течение 5 дней изучали 6, 8, 7 и 10 модули на тему: 6-модуль «Работа на компьютере», 7-модуль «Работа над текстом и его обработка», 8-модуль «Работа над электронной таблицей», 10-модуль «Работа над презентацией». Оценка учебной программы осуществлялась следующим образом: 20% балов давали на посещение и практические задания, 10% на дистанционное обучение и 70% на итоговый тестовый экзамен. Для определения имеющихся знаний слушателей в первый день учебной программы был проведен предварительный тест (Pre-test). Далее в течение первой учебной сессии участникам дали опросник (Access survey), на сколько они умеют пользоваться компьютером и интернет технологиями. По итогам опросника у 100% есть компьютер и все они подключены к интернету, у 90% также на рабочем месте есть компьютеры. В течение обучения слушателям были предоставлены интересные видео уроки, были проведены интерактивные игры, каждый модуль был проведен с интересными заданиями и конкурсами. В конце обучения также был проведен финальный тест (Post-test), который определил процент усвояемости курса.
В качестве приглашённого лектора выступил сотрудник корпорации IBM, инженер по интеграции Азизжон Салиев.
Азиз рассказал о ведущей разработке IBM в области здравоохранения – искусственном интеллекте WATSON. Перспективы использования WATSON в системе здравоохранения весьма впечатляет, так WATSON делится на три большие бизнес платформы: Обнаружения Советник Watson (Watson Discovery Advisor), Watson Аналитика (Watson Analytics), и Проводник Watson (Watson Explorer). Watson Discovery Advisor будет сосредоточен на научных исследованиях и разработках в фармацевтической индустрии, прессы, а также биотехнологии. Watson Analytics будет фокусировать свое внимание на огромном объеме данных (Big Data), их визуализации, а также коммуникации на естественном языке с представителями разных бизнес структур. Watson Explorer будет помогать разным предприятиям с аналитикой, а также совместным использованием доступными данными. Слушатели этого курса проявили большую заинтересованность и активно участвовали в дискуссии, которая состоялась после презентации Азизжона Салиева.
В конце курса среди специалистов был проведен опрос (Evaluation survey) на сколько понравился им курс, какие сильные стороны, а также недостатки курса. По опросам 100% участников рады, что участвовали в этом тренинге, 90% участников хотели бы продолжить дальнейшее обучение, и их положительные идеи были изложены в письменном виде. Всем участникам, которые успешно завершили курс и получили больше 70 баллов был выдан сертификат о прохождении курса, а также и свидетельство об уровне владения ИКТ технологиями.