ToshPTIning Porto Universiteti bilan chuqurlashgan hamkorligi (Portugaliya)
Porto Universiteti delegatisyasini xalqaro aloqalar ishlari bo’yicha prorektori professor Marinyo Fatima boshchilik qildilar. Yeg’ilish davomida universitet haqida taqdimot o’tkazdilar. Shu bilan birga ToshPTI rahbariyatiga kelajakda hamkorlik yo’nalishlari haqida ma’lumot berdilar.
Shu takidlash joizki, ikki oliy ta’lim muassasalarining o’zaro hamkorligi 2 yil oldin Tempus UZHELTH loyiha doirasida boshlangan. Hamkorlik davrida ToshPTI vakillari Porto Universitetiga tashrif uyushtirib universitet faoliyati bilan tanishilgan. 2016 yil bahor oyida ToshPTI ning ikki vakili Porto Universitetiga 3 haftalik tashrif uyushtirildilar. Tashrif davrida jamoat sog’liq saqlash sohasida bilimlarga hamda chet el oliy ta’lim tajribasini o’rganib keldilar.
ToshPTI rektori, prof B.T.Daminov “institumiz doim hamkorlikga ochiq va ilmiy ishlar, ilmiy izlanishlar va talabalarni o’qitish sohalarida hamkorlik ishlarini boshlashga tayor” ekanliklarini ta’kidlab o’tdilar. Shu bilan birga ilmiy fan doktorlarini tayorlash haqida qiziq muhokamalar bo’ldi va muhokamalarning natijasida o’zaro tegishli va maqbul hamkorlik nuqtalari aniqlandi.

Углубление сотрудничества ТашПМИ и Университета Порто (Португалия)
24 июня 2016 года в Инновационном Центре ТашПМИ состоялась встреча делегации Университета Порто с руководством института, в рамках которой был подписан Меморандум о Взаимопонимании. Меморандум подразумевает развитие сотрудничества между двумя вузами, в рамках которого будут готовиться различные проекты и инициативы в области медицинской науки и практики.
Делегацию Университета Порто возглавляла проректор по международным отношениям профессор Фатима Мариньё, которая сделала презентацию о своем вузе и представили вниманию руководству ТашПМИ возможные направления будущего сотрудничества.
Надо сказать, что сотрудничество между вузами началось два года назад в рамках проекта Темпус UZHELTH, когда представители ТашПМИ смогли посетить Университет Порто и ознакомиться с его работой. Уже весной 2016 года два студента ТашПМИ смогли провести 3 недели в стенах Университета Порто, где получили определенные знания в области общественного здравоохранения и опыт обучения в иностранном вузе.
В целом, как отметил ректор ТашПМИ, проф. Б.Т. Даминов, - «наш институт всегда открыт к сотрудничеству и готов начать работу в области совместных научных исследовательских проектов и обучения студентов». Особенно интересная дискуссия была по вопросам подготовки докторов наук, где были найдены точки соприкосновения и взаимовыгодного сотрудничества.