Bugun (12.10.2018) "Elektron Jurnal (EJ) bilan ishlash va 4-5-6 kurslarni kiritish" mavzusida seminar-trening o'tkazildi. Seminarni o'quv ishlari bo'yicha prorektor K.N.Xaitov ochib berdi.
U o’quv ishlari bo’yicha ma’sul shaxslarga EJ muhimligi haqida ta’kidlab o’tdi. Hozirgi kunda institutda 1,2,3 kurslar uchun EJ mavjud va hozirgi vaqtda barcha qolgan kurslarni (4-5-6 kurslar) joriy etish kerakligi haqida ta’kidlab o’tdi. Seminarni Innovatsiya Markazining direktori Sh.P. Ashirbaev taqdimot bilan davom ettirdi. O'z taqdimotida EJ tuzish bosqichlari, shuningdek, talabalarning bilimlarini boshqarish tizimidagi ishtirokchilarning rollari haqida so'zlab berdi. Tizimga kirish, umumiy xatolar va EJ to'ldirish kabi masalalar ko'rib chiqildi. 4, 5, 6 kurslar uchun EJ 18 oktyabrdan boshlab o'z faoliyatini boshlaydi va bugungi kundan boshlab to'ldirilgan jadvallarni Innovatsiya Markaziga (Xudoybergenova Dilraboga 2 shaklda: qog'oz va elektron) taqdim etish kerak bo'ladi. Taqdimotdan keyin hozirgi vaqtda elektron jurnal bilan ishlayotgan o’qituvchi S.Abdusattarov E.J qay tartibda to’ldirilishini ko’rsatib o’tdi.U ma'ruza davomida talabalarning ishtirokini qanday belgilashni aniq ko'rsatib berdi. Shundan so'ng Innovatsiya Markazi direktori Sh.P. Ashirbaev tarqatma materiallarning ahamiyatini ta'kidladi va bundan buyon barcha yangiliklarni, muhim voqealar va sharhlarni telegram kanali orqali (yopiq) va EJ tizimining o'zi orqali yetkazilishini aytib o’tdi.
EJ-dan foydalanish bo'yicha qo'llanmada Toshkent Pediatriya tibbiyot institutining veb-saytiga ulanishingiz mumkin, unda barcha tarqatma materiallarni, shu jumladan seminar prezentatsiyalarini yuklab olishlari mumkinligini aytib o'tdi. Taqdimot yakunida savollar va javoblar uchun vaqt ajratildi. Ko'p qiziqarli savollarga javob berildi. Shuningdek, EJ ning o'zgarishi va modifikatsiyalari uslubiy mashg'ulotlar uchun rejalashtirilgan, masalan: qaydnoma (vedomost) yopish, bir kunda uchta baxo qo'yish va hokazo. Seminar ishtirokchilari EJ ularning kundalik ish faoliyatlarini yengillashtirishda qo'l kelishi va o'z vaqtida ular oldiga qo'yilgan vazifalarni bajarilishi to'g'risida kelishib olindi. O'quv ishlari bo'yicha prorektor K.N.Xaitov seminar tashkilotchilariga Innovatsiya Markazining direktori SH.P. Ashirbaev va ushbu seminarda ishtirok etgan barcha ishtirokchilarga minnatdorlik izhor etib, barchaga muvaffaqiyat tiladi.

Today (12.10.2018) was a training seminar on "How to work with the E-Journal, and its implementation on 4-5-6 courses." The seminar was opened by Vice-rector For academic Affairs K. N. Khaitov.
He welcomed all those present responsible for the educational affairs, and also noted the importance of using the EJ. At the moment, the Institute maintains E-journal for 1,2,3 courses and now the moment has come when it is necessary to implement all the remaining courses (4-5-6 courses). Continued the seminar Director of the Innovation Center S. P. Ashirbaev a presentation. In his presentation, he spoke about the stages of formation of the EJ and the roles of participants in the system of control of students ' knowledge. Were considered issues such as log in, common errors, filling the EJ. It was determined that for 4, 5, 6 courses EJ will begin its work on October 18, and from today it will be necessary to submit the completed tables to the Innovation Center (Khudoybergenova Dilrabo in 2 versions: in paper and electronic). After it was shown on real examples how to fill and work with the teacher of the EJ initial courses S. Abdusattarov. He clearly showed, and also explained how to put grades and how to check the attendance of students during the lecture. Then Director of the Innovation Center S. P. Ashirbaev noted the importance of handouts, and that from now on all news, events and comments will be transmitted via telegram channel (closed) and through the system itself EJ.
In the tutorial referred to above on the use of EJ in a link to the website of Tashkent pediatric medical Institute from where you can download all handouts, including the presentation of the seminar. At the end, there was time for questions and answers. There are a lot of interesting and relevant questions that have been answered. Some of the questions were based on which planned changes or modifications to EJ for module activities such as: closing statements, how to put 3 grades in one day and so on. All agreed on the importance and timeliness of the implementation of the EJ as a tool to facilitate the task teachers'. Vice-rector for academic Affairs K. N. Khaitov thanked the organizers of the workshop in the person of the Director of the Innovation Center S. P. Ashirbaev and all participated persons in this workshop and wished all success.