2014 yil 12 dekabr kuni ToshPTIda O’zbekiston Xalq demokratik partiyasi Markaziy Kengashi tomonidan talaba-yoshlar ishtirokida “Saylovlarda ishtirok etish mening fuqarolik burchim” mavzusida davra suhbati o’tkazildi.
Tadbirda O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasidagi O’zbekiston Xalq demokratik partiyasi fraktsiyasi a’zosi N.T.Matyoqubova “O’zbekistonda saylov xuquqi erkinligini ta’minlash, saylov tizimlari, saylovchi huquq va majburiyatlari hamda saylov qonunchiligining rivojlantirilishi” hamda O’zbekiston Xalq demokratik partiyasi Markaziy Kengashi Xotin-qizlarning ijtimoiy-siyosiy faollligini oshirish sektori mudiri G.S.Asatova “O’zbekiston Xalq demokratik partiyasi saylovoldi dasturida xotin-qizlar va yoshlarning ijtimoiy himoyasiga qaratilgan ustuvor vazifalar to’g’risida” ma’ruzalar qildi.

12 декабря 2014 г в ТашПМИ было проведен круглый стол со стороны Центрального Совета Народно-демократическая партия Узбекистана со студентами на тему “Участвовать в выборах-мой долг”.
В мероприятии выступили член фракции Народно-демократическая партия Узбекистана в Законадательной Палате Олий Мажлиса РУз Матекубова Н.Т. с докладом на тему: “Обеспечение свободы прав выбора в Узбекистане система выборов, право и обязонности изберателе, развитие изберательного законадательства” – и заведующая сектором повышение социально-политической активности женщин Центрального Совета Народно-демократическая партия Узбекистана Асатова Г.С. с докладом на тему “Приоритетных задачах направленные на социальную защиту женщин и молодежи в предвыборной программе Народно-демократическая партия Узбекистана” .
Студенты получили более подробные информации по данной теме от активов Народно-демократическая партия Узбекистана.