O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti “Keksalarni e’zozlash yili” davlat dasturini tasdiqladi.
18 fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti “Keksalarni e’zozlash yili” davlat dasturi to’g’risidagi Qarorini imzoladi.
Qarorda keksalarning hayot darajasi va sifatini yanada yaxshilash, ularni moddiy va ma’naviy qo‘llab-quvvatlash ko‘lamini kengaytirish, yoshi ulug‘ insonlar, ayniqsa, 1941-1945-yillardagi urush va mehnat fronti faxriylariga ijtimoiy, pensiya ta’minoti va tibbiy xizmat ko‘rsatishni takomillashtirish, oila va jamiyatda, yoshlarni o‘zbek xalqining ko‘p asrlik qadriyat va an’analari ruhida tarbiyalashda keksalarning o‘rnini mustahkamlash nazarda tutilgan.
"Keksalarni e’zozlash yili" Davlat dasturini amalga oshirishning ustuvor vazifa va yo‘nalishlari etib quyidagilar belgilangan:
-keksalarga g‘amxo‘rlik ko‘rsatish va e’tiborni kuchaytirish, ularning hayot darajasi va sifatini oshirish uchun qulay tashkiliy-huquqiy shart-sharoitlar yaratishga qaratilgan qonunchilik va me’yoriy-huquqiy bazani yanada takomillashtirish, pensiya ta’minoti va ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirish, yoshi ulug‘ insonlarga davlat xizmatlari, shu jumladan, turli ma’lumotnoma va tasdiqlovchi hujjatlarni olish xizmatlari ko‘rsatishning eng qulay tizimini shakllantirish;
-keksalar, avvalambor, fashizm ustidan qozonilgan g‘alaba va Vatanimizni qayta tiklashga munosib hissa qo‘shgan 1941-1945-yillardagi urush va mehnat fronti faxriylarini manzilli ijtimoiy himoya qilish va qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirish, yoshi ulug‘ insonlar, birinchi navbatda, yolg‘iz qariyalar va nogironlarga ko‘rsatiladigan ijtimoiy va maishiy xizmatlar ro‘yxatini kengaytirish, ularni farovon va munosib turmush sharoitlari bilan ta’minlash uchun mahallalar, "Nuroniy" jamg‘armasi, boshqa nodavlat tashkilotlari va ijtimoiy tuzilmalar tomonidan moddiy va ma’naviy qo‘llab-quvvatlash miqyosini oshirish;
-faxriylar va yoshi ulug‘ insonlarga tibbiy va ijtimoiy xizmat ko‘rsatish darajasi va sifatini oshirish, ularni tizimli asosda sog‘lomlashtirishni tashkil etish, profilaktika tadbirlarini ko‘paytirish, ko‘rish va eshitish organlari, tayanch-harakat tizimi va yurak-qon tomir kasalliklarini davolashning zamonaviy usullari bilan qamrab olish va ulardan foydalanishni kengaytirish, keksalar va nogironlarni yordamchi hamda texnik reabilitatsiya vositalari bilan, jumladan, imtiyozli asosda ta’minlash, keksalarga xizmat ko‘rsatishga ixtisoslashtirilgan sanatoriya-sog‘lomlashtirish va ijtimoiy xizmat ko‘rsatish muassasalarining moddiy-texnik bazasini yanada mustahkamlash;
-mamlakatimizning mudofaa qobiliyati, iqtisodiy, madaniy va intellektual salohiyatini oshirish, jamiyatimizda tinchlik, totuvlik va barqarorlik muhitini mustahkamlashga bebaho hissa qo‘shgan, sog‘lom va barkamol unib o‘sayotgan avlodni tarbiyalashda faol ishtirok etayotgan keksa avlod vakillariga munosib e’tibor qaratish va ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha keng ko‘lamli chora-tadbirlarni tizimli asosda amalga oshirish, oila va jamiyatda yoshi ulug‘ insonlarning o‘rni va obro‘sini oshirish, bolalar va yoshlarni ota-onalarni, har bir nuroniyni chuqur hurmat qilish, e’zozlash va ularga g‘amxo‘rlik ko‘rsatish tuyg‘usi ruhida tarbiyalash bo‘yicha aniq tadbirlarni amalga oshirish;
-har bir keksaga har tomonlama e’tibor qaratish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar samaradorligini kuchaytirish va oshirish, keksalarning hayot faoliyati va dam olishini tashkil etish tizimini sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarish, bunda ular uchun tuman va mahallalarda muloqot markazlari, qiziqishi bo‘yicha klublar tashkil etishga alohida e’tibor qaratish, jismoniy tarbiya va sport bilan shug‘ullanishlari uchun sharoit yaratish, televideniye, ommaviy axborot vositalari, kinoteatrlar, teatr va boshqa madaniy-ma’rifiy muassasalarda yoshi ulug‘ insonlarning qiziqishlariga mos mavzuda yangi maxsus ko‘rsatuvlar, spektakl va filmlar yaratish va efirga uzatish hajmini ko‘paytirish;
-mahallalar va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari tashkiliy tuzilmasida keksalar va nogironlarga doimiy e’tibor qaratadigan sektorni mustahkamlash, bunda ularga xizmat ko‘rsatadigan idora va xizmatlar, birinchi navbatda, pensiya, ijtimoiy va tibbiy ta’minot xizmatlari faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilishni nazarda tutish.
Hujjatda Respublika komissiyasi quyidagi topshiriqlar ijrosini ta’minlashi belgilangan:
-bir hafta muddatda Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri, tuman va shaharlarda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi va tegishli hududlar hokimlari boshchiligida Davlat dasturini amalga oshirish bo‘yicha tegishli komissiyalar tashkil etilishini ta’minlasin va ularning zimmasiga Davlat dasturida belgilangan vazifalarni so‘zsiz, to‘liq va o‘z vaqtida bajarilishi uchun shaxsiy javobgarlik yuklash;
-ikki hafta muddatda vazirliklar, idoralar, kompaniyalar, uyushmalar va boshqa xo‘jalik birlashmalari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari tomonidan har bir vazirlik va idora, hudud, shahar, tuman va aholi punktlarining “Keksalarni e’zozlash yili” bo‘yicha hududiy va tarmoq dasturlari ishlab chiqilishi hamda qabul qilinishini ta’minlash;
-respublika davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, shuningdek, joylardagi davlat hokimiyati organlari darajasida tasdiqlangan Davlat dasturiga kiritilgan tadbirlarni o‘z vaqtida va sifatli bajarish bo‘yicha ishlarni muvofiqlashtirsin va ushbu tadbirlar amalga oshirilishi ustidan tizimli nazorat o‘rnatish;
-har chorak yakunlari bo‘yicha “Keksalarni e’zozlash yili” Davlat dasturida belgilangan tadbirlar bajarilishi to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti devoniga axborot berib borish.
O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston matbuot va axborot agentligi tomonidan:
-bosma va elektron ommaviy axborot vositalari, shu jumladan, internet-resurslarni jalb etgan holda, aholi o‘rtasida “Keksalarni e’zozlash yili” Davlat dasturining maqsad va vazifalari, uni amalga oshirish bo‘yicha asosiy yo‘nalishlar va chora-tadbirlar muntazam va keng ko‘lamda yoritilishini;
-davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, joylardagi davlat hokimiyati organlari, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari va nodavlat notijorat tashkilotlarining Davlat dasturida nazarda tutilgan tadbirlarni amalga oshirishdagi ishtiroki va qo‘shgan aniq hissasini aks ettirgan holda, Davlat dasturining bajarilishi haqida keng jamoatchilikni muntazam xabardor qilib borishni ta’minlash belgilangan.

The President approved the State program "Year of the attention and care of the older generation"
On February 18, the President of Uzbekistan Islam Karimov signed a resolution "On the State Program" Year of attention and care for the older generation".
The document was adopted in order to implement a wide range of measures to further improve the level and quality of life of older people, to increase their material and moral support, social, pension and health care of elderly people, especially veterans of war and labor front 1941-1945, strengthening the role of the older generation in the family and society, in the education of youth in accordance with centuries-old values and traditions of the Uzbek people.
According to the decree of the President's priorities and areas of implementation The state program "Year of the attention and care of the older generation" is defined:
- further improvement of the legislative and regulatory framework aimed at creating favorable legal conditions for strengthening care and attention to the older generation, improve their quality of life, improvement of the pension system and social support, forming the most convenient for the elderly system providing public services, including obtaining various certificates and supporting documents;
- strengthening the address social protection and support for older people, primarily of veterans of war and labor front 1941-1945, made a worthy contribution to the Victory over fascism and the restoration of our homeland, expansion of the list provided to older people, especially those living alone elderly and the disabled, social and personal services, increasing their material and moral support from the communities Foundation of Nuroniy", other non-governmental organizations and social structures to ensure their well being and decent living conditions;
- raising the level and quality of health and social service veterans and the elderly, organization, system improvement, expansion of preventive measures, coverage and availability of modern methods of treatment of diseases of the organs of sight and hearing, musculoskeletal system and cardiovascular diseases, increase security of the elderly and disabled assistive and rehabilitation equipment, including on concessional basis, further strengthening the material-technical base of health care and social services, specialising in care for older people;
- implementation of the system on the basis of a broad set of measures to provide proper attention, comprehensive support older people who have made an outstanding contribution to improving the defense, economic, cultural and intellectual potential of the country, the formation of public peace, harmony and stability, actively participating in raising healthy, harmoniously developed young generation, the implementation of specific measures to increase the role and authority of the elderly in the family and society, the education of children and young people a sense of deep respect, worship and care for the parents, every old person;
- strengthening and improvement of effectiveness by providing comprehensive attention to each old person raise to a qualitatively new level of system organization of life and leisure older people, paying special attention to the creation of districts and communities for their communication centers, clubs, creation of conditions for the employment of older people in physical culture and sports, the increase in broadcasting and the creation of the interests of the people of the older generation of new special thematic programs, shows and movies television and in the media, in cinemas, theatres and other cultural and educational institutions;
- strengthening of the organizational structure of communities and local authorities sector for providing constant attention to the elderly and persons with disabilities, bearing in mind the implementation of the necessary coordination and monitoring of agencies and services, primarily services the pension, social and medical support.
Document the Republican Commission is asked to provide:
- within a week - the creation in the Republic of Karakalpakstan, oblasts, city of Tashkent, districts and towns relevant committees on the implementation of the State program headed by the Chairman of the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan and the heads of the respective territories, making them personally responsible for an unconditional, full and timely implementation envisaged in the State program of activities;
- within two weeks - the development and adoption ministries, agencies, companies, associations and other business associations, the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, khokimiyats of regions and of Tashkent branch and territorial programs Year attention and care about the older generation for each Ministry and Agency, territory, city, area and locality;
- coordination at the level of the Republican bodies of state and economic management, and public authorities in a timely and quality implementation of activities included in the approved State program, setting the system monitor the progress of their implementation;
- presentation at the end of each quarter to the office of President of the Republic of Uzbekistan information on the implementation of measures stipulated by the State the program "the Year of the attention and care of the older generation".