“O’zbekiston xalq shoiri Zulfiya tavalludining 100 yilligi”
2015 yil 18 fevral kuni Toshkent Pediatriya tibbiyot institutida O’zbekiston xalq shoiri Zulfiya tavalludining 100 yilligiga bag’ishlangan adabiy-badiiy kecha bo’lib o’tdi.
Prezidentimizning 2014 yil 31 oktyabrdagi “O’zbekiston xalq shoiri Zulfiya tavalludining 100 yilligini nishonlash to’g’risida”gi qarori ijrosi doirasida Yunusobod tumani hokimligi hamkorligida tashkil etilgan tadbirda taniqli adabiyotshunos olimlar, shoir va yozuvchilar hamda institut professor-o’qituvchilar, talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Kechada O’zbekistonda xizmat ko’rsatgan madaniyat xodimi Muhtarama Ulug’ova, Yunusobod tumani hokimi o’rinbosari, Xotin-qizlar qo’mitasi raisi Nigora Abdurahimova, O’zbekiston xotin-qizlar qo’mitasi eksperti, falsafa fanlari doktori, professor Jamila Shermuxamedova hamda O’zbekistonda xizmat ko’rsatgan jurnalist, yozuvchi Dilbar Saidovalar so’zga chiqib, O’zbekiston xalq shoiri Zulfiyaning hayoti va ijodi to’g’risida batafsil ma’lumotlar berdi.

«100 – летие народной поэтессы Узбекистана Зульфии»
18 февраля 2015г. в ТашПМИ был организован художественно – литературный вечер посвященный 100 – летию народной поэтессы Узбекистана Зульфии.
В мероприятии, организованном в сотрудничестве с хокимиятам Юнусабадского района в рамках исполнения постановления Президента РУз от 31 октября 2014 года «О праздновании 100 – летия народной поэтессы Узбекистана Зульфии», участвовали известные ученые – литературоведы, поэты и писатели, а также профессорское – преподавательский состав и студенты института.
Выступившие в мероприятии, заслуженный деятель культуры в Узбекистане Мухтарама Улугова, председатель Женского комитета Юнусабадского района Нигора Абдурахимова, доктор философиских наук, профессор Жамила Шермухамедова, и заслуженный журналист, писатель Дилбар Саидова, рассказывали о жизни и творчестве народной поэтессы Зульфии.
Студенты читали стихи из произведении Зульфии. Лауреат премии «Нихол» Мадина Мумтоз выступила на вечере со своими прекрасными песнями.