Prezident Navro‘z bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risidagi qarorini imzoladi.
25 fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti “2015-yilgi Navro‘z umumxalq bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risida”gi qarorini imzoladi.
Qaror bilan 2015-yilgi Navro‘z umumxalq bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha tashkiliy qo‘mita tarkibi tasdiqlandi.
Tashkiliy qo‘mita Navro‘z bayramini poytaxtimiz Toshkent shahrida, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar markazlarida, barcha shahar, tuman va qishloqlarda umumxalq sayillari shaklida ko‘tarinki ruhda o‘tkazishga qaratilgan tashkiliy-amaliy, madaniy-ma’naviy tadbirlar rejasini ishlab chiqadi va amalga oshiradi.
Tadbirlar rejasini tayyorlashda quyidagi masalalarga alohida e’tibor qaratilishi belgilandi.
-ayni Navro‘z faslida inson o‘zini tabiatning ajralmas, uzviy bir qismi sifatida his etishini ifoda qiladigan, atrof-muhitni, ona zaminni e’zozlab, uning ne’matlarini, bugungi tinch hayotni qadrlab, shukronalik tuyg‘usi bilan yashashga da’vat etadigan ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarni uyushtirish;
-joylarda bo‘lib o‘tadigan tadbirlarda, ommaviy axborot vositalarida Navro‘z bayramining tarixi, uni nishonlash bilan bog‘liq urf-odat, an’ana va qadriyatlarimizning mohiyati va ahamiyatini keng yoritish;
-mamlakatimizda yashayotgan, millati, tili va dinidan qat’i nazar, barcha yurtdoshlarimiz uchun sevimli bayramga aylangan Navro‘zning ruhi va falsafasida mujassam bo‘lgan ahillik va totuvlik, mehru saxovat, yoshi ulug‘ insonlarni har tomonlama e’zozlash, ko‘makka muhtoj insonlarga beg‘araz yordam berish bilan bog‘liq tadbirlarni amalga oshirish;
-yangi dehqonchilik mavsumining boshlanishi, yasharish va yangilanish, qut-baraka, obodlik va farovonlik ramzi bo‘lmish Navro‘z faslida mahallalarda, shahar va qishloqlarimizda hasharlar, keng ko‘lamdagi obodonchilik va ko‘kalamzorlashtirish ishlarini tashkil etish;
-Qoraqalpog‘iston Respublikasida, viloyatlar markazlari va Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan bayram dasturlariga folklor guruhlari, badiiy havaskorlik jamoalari, oilaviy ansambllar, baxshi-shoirlar, shuningdek, professional ijrochilar va iste’dodli estrada artistlarini tanlov asosida jalb etish;
-bayram dasturlarini tayyorlashda folklor san’atining eng yaxshi namunalari, xalq o‘yinlariga, el-yurtimizning dilidan chuqur joy olgan tarixiy urf-odatlarga, go‘zal insoniy tuyg‘ularni tarannum etadigan mumtoz kuy va qo‘shiqlar, o‘lan va laparlarga keng o‘rin berish.

Президент подписал постановление о подготовке и проведении Навруза
25 февраля Президент Республики Узбекистан подписал Постановление «О подготовке и проведении всенародного праздника Навруз в 2015 году».
Организационному комитету поручено разработать и осуществить план организационно-практических, культурно-просветительских мероприятий в целях проведения праздника Навруз в нашей столице – городе Ташкенте, в Республике Каракалпакстан и областных центрах, во всех городах, районах и селах как всенародного сайиля.
-организацию духовно-просветительских мероприятий, способствующих осознанию истины, что в дни Навруза человек еще полнее ощущает свою неразрывную связь с природой, родной землей, ценит ее щедрые дары, живет с чувством благодарности за мирное небо над нами;
-широкое освещение в ходе мероприятий на местах, в средствах массовой информации истории Навруза, сути и значения связанных с ним добрых традиций, обычаев и ценностей;
-оказание помощи и поддержки нуждающимся в них, проявление уважения и заботы о людях старшего поколения, укрепление духа дружбы и согласия, присущих философии Навруза – любимого праздника всех наших соотечественников независимо от их национальности, языка и вероисповедания;
-проведение в дни Навруза, который является символом начала нового сезона в земледелии, обновления и изобилия, благополучия и процветания, в махаллях, городах и селах хашаров, широкомасштабной работы по благоустройству и озеленению;
- привлечение к подготовке праздничных программ в Республике Каракалпакстан, областных центрах и городе Ташкенте фольклорных, семейных ансамблей, коллективов художественной самодеятельности, народных сказителей - бахши, а также профессиональных исполнителей и талантливых эстрадных артистов на конкурсной основе;
-включение в праздничные художественные программы ярких образцов народного творчества, народных игр, древних обычаев, песен и мелодий, воспевающих прекрасные человеческие качества.
Отметим, что на протяжении тысячелетий воплощавший в себе неповторимые ценности нашего народа и дошедший до нас как бесценное наследие предков древний праздник Навруз в годы независимости приобретает все более глубокий смысл и содержание, занимает важное место в нашей жизни.
Стало доброй традицией всесторонне и тщательно готовиться и повсеместно широко отмечать Навруз, который является для нашего народа символом пробуждения природы, началом нового года по восточному календарю, подлинно национальным и самым любимым праздником