21 mart “Navruz” umumxalq bayrami!
O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta‘lim vazirligining 03.03.2016 yildagi 87-01-86-sonli xatiga binoan, 2016 yil 22 mart kuni Toshkent Pediatriya tibbiyot instituti rahbariyati tomonidan Mudofaa vazirligi tizimida xizmat burchini bajarish vaqtida halok bo‘lgan harbiy xizmatchi kichik serjant Narkulov Ruslan G‘afforovichning xonadoniga (Toshkent viloyati, Chirchiq shahri, Profsoyuz ko‘chasi, 51 uy, 33 xonadon) tashrif tashkil etildi.
“Navro‘z” bayrami munosabati bilan Narkulov Ruslan G‘afforovichning oilasiga institutning esdalik sovg‘asi taqdim etildi.

Based on letter No. 87-01-86 from 03.03.2016 years of the Ministry of higher secondary special education of the Republic of Uzbekistan on 22 March 2016 from the leadership of the Tashkent pediatric medical Institute was organized a visit to the house of a soldier, the younger sergenti Nаrkulova Ruslan Gaffarovich (Tashkent region, Chirchik, Profsoyuz Street, house 51, apartment 33), who died during the implementation within the official duties in the Ministry of Defence of the Republic of Uzbekistan.
In connection with the holiday "Navruz" family Nаrkulova G.R. were presented gifts from the Institute.
About this visit I was it is covered in official WEB the website of TashPMI, the information "ZiyoNet" portal, and also in the "Pediatr" newspaper of TashPMI.