O’zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligining 18.04.2016 yildagi 87-03-964-sonli xatiga binoan, 2016 yil 11 маy kuni Toshkent Pediatriya tibbiyot instituti professor-o’qituvchilari va talaba-yoshlari o’rtasida “Odam savdosi – hudud, chegara, millat tanlamaydigan mudhish jinoyatdir” mavzusida profilaktik tadbir o’tkazildi.
Tadbirda O’zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi, O’zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi, Respublika Ma’naviyat targ’ibot markazining mas’ul xodimlari mavzuga oid ma’ruzalari bilan ishtirok etdi.
Tadbirda talabalar o’zlarining qiziqtirgan savollari va odam savdosining oldini olish bo’yicha o’z fikr mulohazalarini bildirib o’tdilar. Tadbirda 200 dan ortiq talaba-yoshlar va professor-o’qituvchilar ishtirok etdi.

Based on the letter of the Ministry of higher and secondary specialized education of the Republic of Uzbekistan №87-03-964 from 04 April 2016 11 may 2016 in Tashkent pediatric medical Institute was held among students devoted to the topic "Human trafficking – a crime that do not select a territory, borders and the nation".
The event was attended by senior officials of the Ministry of higher and secondary special education of Uzbekistan, Ministry of internal Affairs of the Republic of Uzbekistan and the Republican center for spirituality, as well as more than 200 students.
The participants were active in discussion about the negative consequences and phenomenon of trafficking, about the negative impact of this problem not only one person or family, and on the gene pool of an entire people.
At the end of the event, students received answers to their questions and actively participated with their own opinions and judgments for the prevention of this problem.