2016 yil 27 aprelda Fan va texnologiyalarni rivojlantirishni muvofiqlashtirish qo’mitasi va Toshkent shahar hokimligi tomonidan tashkil etilgan Toshkent shahri, Toshkent va Sirdaryo viloyatlari innovatsion g’oyalar, texnologiyalar va loyihalari taqdimotlari hududiy ko’rgazmasida hamda 11-13 may kunlari “Uzekspotsentr” markazi ko’rgazma zallarida o’tkazilgan IX-Respublika innovatsion g’oyalar, texnologiyalar va loyihalar yarmarkasida Toshkent pediatriya tibbiyot instituti nomidan quyidagi ilmiy xodimlar talabalar, magistrlar, katta ilmiy xodim-izlanuvchilar va mustaqil izlanuvchilar bilan birgalikda faol qatnashdi, diplomlar va faxriy yorliqlarga ega bo’lishdi:
1.Fakultet bolalar xirurgiyasi kafedrasidan ADSS 15.26.4 “Bolalarda ureterovezikal segment rivojlanish nuqsonlarini tashxislash algoritmini ishlab chiqish va korrektsiyalash usullarini tanlash” loyihasi bo’yicha M.M. Aliev, A.A. Raxmatullaev, B.A. Terebaev “Bolalarda ureterovezikal segment rivojlanish nuqsonlarini tashxislash algoritmi” ishlanmasi bilan;
2.Oftalmologiya, bolalar oftalmologiyasi kafedrasidan ADSS 15.26.5 “Suistidentlar va giyohvandlar uchun iridodiagnostik va dermatoglifik markyorlarni ishlab chiqish” loyihasi bo’yicha M.A. Iskandarova, O.J. Kuziev “Iskandarov-Kuziev–“I-K” kaft barmoq andozalarini dermatoglifik tahlil qiluvchi dastur” ishlanmasi bilan;
3.Asab kasalliklari va bolalar asab kasalliklari, tibbiy genetika kafedrasidan ADSS 15.26.7 “O’zbekiston Respublikasi hududlari uchun hos bo’lgan Dyushen/Bekker mushak distrofiyalarini klinik-molekulyar-genetik korrelyastiyasi tahlili asosida kompleks tashxislash algoritmini ishlab chiqish” loyihasi bo’yicha U.T. Omonova, Ya.N. Madjidova, D.B. Sattarova “O’zbekiston hududlarida yuqori havf guruhiga mansub oilalarda zo’rayib boruvchi Dyushenn/Bekker mushak distrofiyalarini klinik-molekulyar-genetik xususiyatlarini hisobga olgan holda kompleks tashxislash usuli” ishlanmasi bilan;
4.Asab kasalliklari va bolalar asab kasalliklari, tibbiy genetika kafedrasi va ilmiy-tadqiqot laboratoriyasidan ADSS 15.26.8 “Ishemik insultda angio-sterebro-renal disfunkstiyani prognozlash va tashxislash mezonlarini ishlab chiqish bilan davolashni takomillashtirish” loyihasi bo’yicha X.A. Rasulova, B.T. Daminov, Ya.N. Madjidova “Bosh miya insultining oqibatini prognozlash usuli” ishlanmasi bilan;
5.Sud tibbiyoti, tibbiyot huquqi va patologik anatomiya, sekstion kurs bilan kafedrasidan ADSS 15.26.9 “Giyohvand va psixotrop moddalar bilan o’tkir zaxarlanish xolatlarida og’irliq darajasini baholash va tashxislashni miqdoriy mezonlarini ishlab chiqish” loyihasi bo’yicha X.X. Yakubov, Sh.U. Tursunxodjaeva, L.V. Pirieva “Suvli muxitdan asosiy xarakterga ega bo’lgan giyoxvand moddalarni ajratib olish usuli” ishlanmasi bilan;
6.Travmatologiya, ortopediya va neyroxirurgiya kafedrasidan ADSS 15.26.10 “Bolalarda umurtqa pog’onasini skoliotik deformastiyalarini ko’p bosqichli jarrohlik amaliyotini takomillashtirish” loyihasi bo’yicha F.R. Umarxodjaev, M.M. Iskandarov “Bolalarda umurtqa pog’onasini skoliotik deformastiyalarini ko’p bosqichli jarrohlik amaliyotini takomillashtirish” ishlanmasi bilan.
Jami 50 tadan ziyod ilmiy xodim va yosh olimlarishtirok etishdi. Yarmarkada 5 ta banner, 500 ta rangli bukletlar rus, o’zbek va ingliz tilida hamda 3 ta videoroliklar, 1 ta videofilm, olingan patentlar, chop etilgan qo’llanmalar, ilmiy maqolalar, asbob-uskunalar, metallokonstrukstiyalar, guvohnomalar va boshqa ko’rgazmali materiallar namoyish etildi.

On April 27, 2016, in Tashkent city was held the Regional exhibition of innovative ideas, technologies and projects of Tashkent and Syrdarya regions and Tashkent city, organized by the Committee forCoordination of Development of Science and Technology and the Khokimiat of Tashkent city. Also, on May 11-13, 2016, in the exhibition halls of the center “Uzexpocenter” was held the IX Republican fair of innovative ideas, projects and technologies, in which from Tashkent Pediatric Medical Institute together with the students, masters, doctoral candidates and applicants participated the following scientific staff, receiving certificates and diplomas:
1. From the Department of Faculty pediatric surgery on the project ADSS 15.26.4 “Development of diagnostic algorithm and choice of correction method for anomalies of development of ureterovesical segment in children” M.M. Aliyev, A.A. Rakhmatullaev, B.A. Terebaev with innovation “Algorithm of diagnostics of anomalies of development ureterovesicular segment in children”;
2. From Department of Ophthalmology, pediatric ophthalmology on the project ADSS 15.26.5 “Development of iridodiagnostic and dermatoglyphic markers for suicidents and drug addicts” M.A.Iskandarova, O.J. Kuziev with innovation “Program “Iskandarov-Kuziev” – “I-K”for dermatoglyphic analysis of finger and palm prints”;
3. From Department of Neurology, pediatric neurology and medical genetics on the project ADSS 15.26.7 “Development of algorithm of comprehensive diagnosis for Duchenne / Beckermuscular dystrophy based on the analysis of clinical-molecular-geneticcorrelations, which are characteristic for the regions of the Republic of Uzbekistan”U.T. Omonova, Y.N. Madjidova, D.B. Sattarova with innovation “Method of comprehensive diagnosis for Duchenne / Beckermuscular dystrophy based on the analysis of clinical-molecular-geneticcorrelations, which are characteristic for the regions of the Republic of Uzbekistan”;
4. From Department of Neurology, pediatric neurology and medical genetics and Research laboratoryon the project ADSS 15.26.8 “Development of criteria for prediction and diagnosis of angio-cerebro-renaldysfunction in ischemic stroke and improvement of treatment” Kh.A. Rasulova, B.T. Daminov, Y.N. Madjidova with innovation “Method for predicting the outcome of stroke”;
5. From the Department of Forensic medicine, medical law, pathological anatomy with sectional course on the project ADSS 15.26.9 “Development of quantitative criteria for diagnosis and assessment of severitydegree in case of poisoning with narcotic and psychotropic substances” Kh.Kh. Yakubov, Sh.U. Tursunkhodjaeva, V.L. Piriyevawith innovation “Method for the isolation of drugs of basic nature from aquatic environments”;
6. From the Department of Traumatology, orthopaedics and neurosurgery on the project ADSS 15.26.10 “Improvement of staged correction for axial spinal deformities in children withscoliosis” F.R. Umarkhodjaev, M.M. Iskandarov with innovation “Method for staged surgical correction of axial spinal deformities in children with scoliotic disease”.
More than 50 researchers and young scientists participated at the fair. There were demonstrated 5 banners, 500 color booklets in Uzbek, Russian and English languages, as well as 3 videos, 1 film, obtained patents, published works, scientific articles, equipment, steel structures, certificates and other visual materials.