Prezident v. b. Shavkat Mirziyoyev mamlakat o‘qituvchi va murabbiylarini kasb bayrami bilan tabrikladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti vazifasini bajaruvchi Shavkat Mirziyoyev mamlakat o‘qituvchi va murabbiylarini 1 oktyabrda nishonlanadigan kasb bayrami bilan tabrikladi.
«Dunyodagi eng ulug‘ va sharafli kasb egasi bo‘lgan siz, azizlarni bugungi qutlug‘ ayyom - O‘qituvchi va murabbiylar kuni bilan chin qalbimdan tabriklab, barchangizga o‘zimning ezgu tilaklarimni izhor etaman», - deyiladi tabrikda.
«Ushbu sana bundan 19 yil oldin O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti, buyuk Yurtboshimiz Islom Abdug‘aniyevich Karimov tashabbusi bilan el-yurtimizning sizlarga bo‘lgan yuksak hurmat-ehtiromining amaliy ifodasi, umumxalq bayrami sifatida ta’sis etilganini albatta hammamiz yaxshi eslaymiz. Mamlakatimizda sog‘lom va barkamol avlodni voyaga yetkazishni kelajagi buyuk O‘zbekistonni barpo etishning eng muhim sharti deb bilgan, sizlarga o‘zining eng yaqin maslakdoshlari sifatida katta ishonch va hurmat bilan qaragan Yurtboshimizning o‘zlari ham barchamiz uchun mehribon ustoz, talabchan murabbiy edilar», -qayd etdi Mirziyoyev.
«Islom Abdug‘aniyevich Vatanimizni buyuk muhabbat bilan sevish, xalqimizga sadoqat bilan xizmat qilish, bu yo‘lda bor bilim va tajribamiz, butun borlig‘imizni safarbar etish borasida biz uchun yuksak ibrat maktabini yaratib ketdilar», - qayd etdi u.
«Jahon hamjamiyatida „o‘zbek modeli“ deb tan olingan taraqqiyot strategiyamizning ajralmas qismi bo‘lgan zamonaviy ta’lim-tarbiya tizimiga asos solgan, bu sohani davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishi darajasiga ko‘tarib, uning rivojlanish yo‘llarini aniq belgilab bergan, „Butun O‘zbekiston bolalari - mening aziz farzandlarim“ deb ularni hamisha e’zozlagan Islom Abdug‘aniyevich Karimovning o‘lmas tarixiy xizmatlarini bugungi va kelgusi avlodlar doimo chuqur minnatdorlik bilan yodga oladi», - deyiladi tabrikda.
«Ulug‘ ustozimizning ezgu g‘oya va vasiyatlari asosida ta’lim va tarbiya sohasidagi tub islohotlarni yuksak bosqichga ko‘tarish, mamlakatimizning taqdiri va kelajagi uchun mas’uliyatni o‘z zimmasiga olishga qodir bo‘lgan yangi avlod kadrlarini voyaga yetkazishga qaratilgan ishlarni izchil davom ettirish hammamizning nafaqat vazifamiz, balki muqaddas burchimiz bo‘lib, biz bu yo‘lda birinchi navbatda siz, azizlarga, sizlarning bilim va malakangiz, tajriba va mahoratingizga tayanamiz» - qayd etdi Shavkat Mirziyoyev.
«Ayni paytda bugungi kunda oldimizda yanada muhim va dolzarb vazifalar turganini hammamiz yaxshi tushunamiz. Shu borada ilm-fan va ta’lim-tarbiya sohasining moddiy-texnik bazasini yanada mustahkamlash, uning nafaqat davr bilan hamohang bo‘lishini, balki zamondan oldinda yurishini ta’minlash, pedagog kadrlarni tayyorlash va qayta tayyorlashning ilg‘or usullaridan keng foydalanish, bu ishlarni xorijdagi nufuzli markazlar bilan hamkorlikda olib borish, sohaga zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, o‘qituvchi va domlalarning mashaqqatli va mas’uliyatli mehnatini har taraflama rag‘batlantirish bilan bog‘liq vazifalarni amalga oshirish, qisqa qilib aytganda, hayotimizga katta kuch bo‘lib kirayotgan yangi avlodimizni kamol toptirish uchun davlatimiz tomonidan barcha imkoniyatlar safarbar etiladi» - deyiladi Prezident v. b. tabrigida.

И. о. Президента Шавкат Мирзиёев поздравил учителей и наставников страны с профессиональным праздником.
Исполняющий обязанности Президента Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев поздравил учителей и наставников страны с профессиональным праздником, который отмечается 1 октября.
«Искренне, от всего сердца поздравляю вас, представителей самой благородной и почетной профессии в мире, с сегодняшним замечательным праздником - Днем учителей и наставников и выражаю всем вам свои самые добрые пожелания», - говорится в поздравлении.
«Все мы хорошо помним, что 19 лет назад по инициативе Первого Президента Республики Узбекистан, основателя нашего независимого государства Ислама Абдуганиевича Каримова эта дата была объявлена всенародным праздником как выражение высокого уважения к вашему самоотверженному труду. Глава нашего государства, считавший формирование здорового и гармонично развитого поколения важнейшим условием построения великого будущего Узбекистана, оказывавший вам большое доверие и почитание как своим самым близким единомышленникам, для всех нас был заботливым учителем и требовательным наставником», - отметил Шавкат Мирзиёев.
«Ислам Абдуганиевич является для нас ярчайшим примером того, как жить с чувством великой любви и преданности Родине, беззаветно служить своему народу, отдавать этому все свои силы, знания и опыт», - подчеркнул он.
«Сегодняшнее и грядущие поколения с глубокой благодарностью всегда будут помнить выдающиеся исторические заслуги Первого Президента Узбекистана, который заложил основы современной системы образования и воспитания как неотъемлемой составляющей нашего пути стратегического развития - признанной мировым сообществом „узбекской модели“ реформ. Он поднял этот вопрос на уровень приоритета государственной политики, четко определил направления развития сферы и все время заботливо говорил: «Дети всего Узбекистана - это мои дорогие дети», - говорится в поздравлении.
«Продолжать кардинальные реформы в сфере образования и воспитания на основе таких благородных идей и заветов, работу, направленную на формирование кадров новой формации, способных взять на себя ответственность за судьбу и будущее страны, - не только важнейшая задача, но и священный долг для каждого из нас, и на этом пути мы, в первую очередь, опираемся на вас, дорогие учителя и наставники, на ваши знания и мастерство, опыт и высокий профессионализм», - отметил Шавкат Мирзиёев.
«Наша общественность, весь наш народ хорошо знают и высоко ценят ваши поистине огромные заслуги в деле укрепления в сердцах и сознании нашей молодежи любви и преданности Родине, ограждения ее от различных угроз и вызовов, воспитания подрастающего поколения физически здоровыми и духовно зрелыми личностями. Вместе с тем все мы хорошо понимаем, что сегодня перед нами встают еще более важные и актуальные задачи. Для реализации таких задач, как дальнейшее укрепление материально-технической базы сфер науки и образования, обеспечение их соответствия требованиям не только сегодняшнего, но и завтрашнего дня, широкое использование передовых методов подготовки и переподготовки педагогических кадров, в том числе в сотрудничестве с известными зарубежными центрами, внедрение современных технологий, коротко говоря, для формирования гармонично развитого нового поколения, вступающего в жизнь как решающая сила, наше государство и общество мобилизуют все имеющиеся возможности и ресурсы», - говорится в поздравлении и. о. Президента.