2016 yil 21 oktyabr kuni ToshPTI “O‘zbek, rus va lotin tillari kafedrasi”ning professor-o‘qituvchilari tomonidan O’zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus talim vazirligining 14.10.2016 yildagi №87-02-256 sonli xatiga binoan, O‘zbek tiliga Davlat tili maqomi berilganligining 27 yilligiga ba‘gishlab "Tilga e‘tibor - elga e‘tibor" mavzusida bayram tadbiri tashkil etildi.
Bayram tadbirida prorektorlar, dekan muovinlari, professor-o‘qituvchilar va talaba-yoshlar ishtirok etishdi.
Bayram kechasida so‘zga chiqqan Manaviy-axloqiy tarbiya ishlari prorektori M.A.Ahmedova tilimiz ravnaqi yo‘lida istiqlol yillarida e‘tiborga molik ishlar amalga oshirilayotganligi ta‘kidlandi.
Talaba-yoshlar tomonidan mavzuga bag‘ishlab sahna ko‘rinishlari, she‘r va ashulalar kuylandi. O‘zbek tili haqida yangragan kuy-qo‘shiqlar tadbir ishtirokchilarida yaxshi taassurot qoldirdi.

“Tilga e‘tibor – elga e‘tibor”
October 21, 2016, at the Department of the Uzbek, russian and latin languages was held with the participation of professors, teachers on the basis of the Ministry of higher and secondary special education of the Republic of Uzbekistan 10.14.2016 № 87-02-256, the letter dedicated to the 27th anniversary of the Uzbek language the status of state language "Тilga e’tibor - elga e’tibor" event was hosted.
It was attended by vice-rector, professors, teachers and students of the institute. The event was made vice-rector of the Institute TashPMI M.A.Ahmеdovа said that the cause of language development during the years of independence, much work has been done.
Poems about mother tongue, national dances and songs performed by the students has left a good impression on the audience.