Assalomu alaykum, aziz vatandoshlar! Muhtaram mehmonlar! Xonimlar va janoblar!
Avvalambor, mana shunday qutlug‘ kunda siz, azizlarni va butun xalqimizni eng ulug‘ va eng aziz bayramimiz – Mustaqillik kuni bilan chin qalbimdan samimiy tabriklab, o‘zimning eng ezgu tilaklarimni bildirishga ruxsat bergaysiz.
Bundan roppa-rosa yigirma olti yil muqaddam Birinchi Prezidentimiz, atoqli davlat va siyosat arbobi Islom Abdug‘aniyevich Karimov O‘zbekiston Respublikasining davlat mustaqilligini e’lon qildi. Shu kundan e’tiboran jahon xaritasida yangi mustaqil va suveren davlat – O‘zbekiston Respublikasi paydo bo‘ldi.
Jonajon Vatanimizning ko‘p ming yillik tarixida yangi davr – erkinlik va ozodlik, milliy tiklanish va taraqqiyot davri boshlandi. Biz bugun xalqimizning xohish-irodasi bilan tanlab olgan, istiqlol yillarida bosib o‘tgan og‘ir va mashaqqatli, shu bilan birga, g‘oyat sharafli yo‘limizni sarhisob qilar ekanmiz, tarixan qisqa bir davrda o‘z taqdirimizni o‘zimiz hal etish, jahon hamjamiyatida munosib o‘rin egallash, milliy davlatchiligimizni, azaliy qadriyat va urf-odatlarimizni, muqaddas dinimizni tiklash, inson huquq va erkinliklarini ta’minlash borasida ulkan yutuq va marralarni qo‘lga kiritganimizni faxr bilan tilga olamiz.
Albatta, ushbu yutuqlarning qo‘lga kiritilishida Birinchi Prezidentimiz Islom Abdug‘aniyevich Karimovning tarixiy xizmatlari beqiyos bo‘lganini bugun barchamiz, butun xalqimiz takroran esga olishimiz tabiiydir.
Bugun azim poytaxtimiz Toshkent shahrida, Oqsaroy qarorgohi oldida Islom Abdug‘aniyevichning haykalini ochdik. 2-sentabr kuni esa Islom aka tug‘ilib voyaga yetgan Samarqand shahrida u kishining haykali ochiladi. Nasib etsa, 2018-yil 30-yanvarda – u kishi tug‘ilgan kunga 80 yil to‘ladigan sanada Qarshi shahrida Birinchi Prezidentimizga haykal o‘rnatish, Samarqand shahrida yodgorlik majmuasi barpo etish ishlarini to‘la yakuniga yetkazib, ularning ham tantanali ochilish marosimlarini o‘tkazamiz.
Bugun barchamiz bir fikrda yakdilmiz: Birinchi Prezidentimizning Vatan va davlat oldidagi buyuk tarixiy xizmatlari, so‘nmas xotirasi xalqimiz qalbida abadiy yashaydi.
Hurmatli vatandoshlar!
Yurtimizda tinchlik va osoyishtalikni, xalqimizning munosib hayot kechirishini ta’minlash borasida bugun oldimizda yanada muhim va dolzarb vazifalar turganini biz har tomonlama chuqur anglaymiz. Jahon miqyosida raqobat tobora kuchayib borayotgan bugungi keskin bir davr barchamizdan yangicha ishlash va fikrlashni, yuqori darajada safarbarlikni talab etmoqda.
Oldimizda turgan ana shu ulkan vazifalardan kelib chiqib, mamlakatimiz taraqqiyotini yangi bosqichga ko‘tarish maqsadida 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini qabul qildik. Ushbu Strategiyada davlat va jamiyat qurilishini takomillashtirish, qonun ustuvorligini ta’minlash va sud-huquq tizimini isloh qilish, iqtisodiyot va ijtimoiy sohani yanada rivojlantirish, xavfsizlik, millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglikni ta’minlash, chuqur o‘ylangan, o‘zaro manfaatli va amaliy ruhdagi tashqi siyosatni izchil davom ettirish kabi masalalar taraqqiyotimizning asosiy yo‘nalishlari sifatida belgilab olindi.
Harakatlar strategiyasida “Xalq davlat idoralariga emas, balki davlat organlari xalqimizga xizmat qilishi kerak” degan tamoyil davlat siyosatining eng ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylangani albatta bejiz emas.
Birinchidan, bugungi kunda barcha bo‘g‘indagi hokimlar, vazirlik va idoralar, prokuratura, sud-huquq va ichki ishlar organlari rahbarlari, deputat va senatorlar bevosita joylarga chiqib, o‘z faoliyati bo‘yicha xalq oldida hisobot bermoqda. Mahallama-mahalla, uyma-uy yurib, odamlarning hayotiy muammolarini o‘rganmoqda, ularni qonuniy asosda hal qilish uchun amaliy yordam ko‘rsatmoqda.
Ikkinchidan, biz iqtisodiyotimizni modernizatsiya va diversifikatsiya qilish, raqobatdosh mahsulotlar ishlab chiqarish, mamlakatimizning eksport salohiyatini oshirish va shu tariqa jahon bozorida munosib va mustahkam o‘rin egallashga asosiy e’tibor qaratmoqdamiz. Shu maqsadda o‘tgan qisqa davrda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturlari doirasida minglab loyihalar amalga oshirilib, yuqori texnologiyalarga asoslangan zamonaviy zavod va fabrikalar barpo etilayotgani, yangi ish o‘rinlari tashkil qilinayotganini ta’kidlash lozim. Bugungi va ertangi taraqqiyotimiz bevosita bog‘liq bo‘lgan qishloq xo‘jaligi sohasida tarkibiy o‘zgarishlar amalga oshirilmoqda.
Ayniqsa, qishloq xo‘jalik ekinlarini joylashtirishda an’anaviy yondashuvlardan voz kechib, dehqonlar daromadini ko‘paytiradigan, eksportga yo‘naltirilgan mahsulotlarni yetishtirishga investitsiyalar jalb qilinayotgani sizlarga yaxshi ma’lum. Mamlakatimizning barqaror taraqqiyotini ta’minlash maqsadida “Xalq boy bo‘lsa, davlat ham boy va qudratli bo‘ladi” degan tamoyildan kelib chiqib, bugungi kunda yurtimizda ishbilarmonlik va tadbirkorlik muhitini tubdan yaxshilash uchun yangi imkoniyat va imtiyozlar yaratilmoqda.
Eng muhimi, bu soha ming-minglab fuqarolarimiz, avvalo, yoshlarimiz uchun halol mehnat qilib, daromad topish, el farovonligini oshirishda mustahkam zamin bo‘layotgani barchamizni xursand qiladi.
Uchinchidan, ijtimoiy sohalar, ayniqsa, odamlarda eng ko‘p e’tiroz uyg‘otayotgan sog‘liqni saqlash, ta’lim-tarbiya, tabiiy gaz va elektr energiyasi, ichimlik suvi ta’minoti, kommunal xizmat, yo‘l qurilishi sohalarida mavjud ahvolni ijobiy tomonga o‘zgartirish, ichki ishlar idoralarining faoliyat samaradorligini oshirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlardan ham albatta xabardorsiz.
Uzoq yillardan buyon xalqimizni qiynab kelayotgan o‘tkir bir muammo – arzon uy-joylar masalasini hal etish maqsadida biz 2017-2021-yillarga mo‘ljallangan alohida dastur qabul qildik. Ushbu dasturga binoan kelgusi besh yilda 1 ming 136 ta ko‘p qavatli, arzon uy-joylar, jumladan, qishloq joylarda yangi namunaviy loyihalar asosida 100 mingdan ortiq turar joy binolari barpo etiladi.
Shu kunlarda faqat qishloq joylarning o‘zida joriy yilda qurib bitkazilgan yangi uylarda 5 mingdan ortiq oila hovli to‘ylarini o‘tkazayotgani albatta hammamizni quvontiradi.
Bu ishlarni izchil davom ettirish haqida gapirar ekanmiz, insonlarning dardu tashvishini o‘ylab yashash biz uchun odamiylikning eng oliy mezoni, eng muhim vazifa bo‘lib qolishini alohida ta’kidlamoqchiman. Chunki xalqimiz o‘z hayotidagi ijobiy o‘zgarishlarni kelajakda emas, balki bugun ko‘rishni, ulardan bugun bahramand bo‘lishni istaydi. Aholimizning ana shunday tabiiy istak va talablarini bajarish barcha rahbar va yetakchilarning asosiy burchi va vazifasiga aylanishi shart.
To‘rtinchidan, biz parlament va fuqarolik jamiyatining muhim institutlari bo‘lgan siyosiy partiyalar, jamoat tashkilotlari faoliyatini yangi bosqichga ko‘tarishga alohida e’tibor bermoqdamiz.
Jumladan, keyingi paytda mahalla tizimi, “Nuroniy” jamg‘armasi, Xotin-qizlar qo‘mitasi, yoshlar tashkiloti faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha qabul qilingan farmon va qarorlar o‘zining dastlabki natijasini berayotganini ta’kidlash lozim. Ayniqsa, mamlakatimiz yoshlarining huquq va manfaatlarini har tomonlama himoya qilish maqsadida O‘zbekiston yoshlar ittifoqi tuzilgani va bu tashkilotning hayotimizdagi o‘rni va nufuzini oshirish, unga yangi imtiyoz hamda imkoniyatlar berish bo‘yicha amalga oshirayotgan ishlarimiz haqida alohida to‘xtalib o‘tmoqchiman. Chunki mamlakatimizning taqdiri va kelajagi uchun mas’uliyatni o‘z zimmasiga olishga, bu yo‘lda bor bilim va salohiyatini safarbar etishga qodir bo‘lgan, azmu shijoatli yoshlarni tarbiyalab voyaga yetkazish – biz uchun eng muhim masaladir.
O‘zbekiston yoshlar ittifoqi o‘zining amaliy faoliyati bilan barchamizning, birinchi navbatda, yoshlarimizning umidlarini albatta oqlaydi, deb ishonamiz. Bugungi davr talabi, xalqimizning xohish va istaklarini inobatga olib, ilm-fan, ta’lim-tarbiya tizimida ham jiddiy o‘zgarishlar amalga oshirilmoqda. Maktab ta’lim tizimi tubdan o‘zgartirilib, 11 yillik umumiy o‘rta ta’lim qayta tiklanmoqda. Mamlakatimizning qator hududlarida yangi oliy ta’lim muassasalari, ilmiy va ijodiy markazlar tashkil etilmoqda. Oliy o‘quv yurtlariga qabul kvotalari sezilarli darajada kengaytirildi. Sirtqi va kechki oliy ta’lim shakllari tiklanmoqda.
Shuningdek, bu borada bizni eng ko‘p o‘ylantirayotgan masalalardan biri – maktabgacha ta’lim tizimi tubdan isloh qilinmoqda. Maqsadimiz kelgusi 3-4 yilda mamlakatimizdagi bog‘cha yoshidagi bolalarni ana shunday ta’lim muassasalariga to‘liq qamrab olishdan iborat va biz bunga albatta erishamiz. Ushbu maqsadda ayni kunlarda maxsus davlat dasturi tayyorlanmoqda.
Beshinchidan, respublikamizda ijtimoiy barqarorlikni ta’minlash, muqaddas dinimizning sofligini asrash, diniy ekstremizm va terrorizm xavfiga qarshi kurash olib borish bo‘yicha ishlar ham yangicha yondashuvlar asosida tashkil etilmoqda.
Hayotda bilib-bilmay adashgan odamlarni to‘g‘ri yo‘lga solish, kechirimli bo‘lish, ularni sog‘lom hayotga qaytarish masalalari ham diqqat markazimizda turibdi.
Biz bir hayotiy haqiqatni hech qachon unutmasligimiz kerak. Ya’ni xato qilgan, yo‘ldan adashgan odamni “yomon” deb chetga surib qo‘ysak, u yomon bo‘lib qolaveradi. Yomonni yaxshi qilish, uni do‘stga aylantirish – bu faqat sog‘lom jamiyatning qo‘lidan keladi.
Jamiyatimizda sog‘lom fikr, sog‘lom kuch ustuvor bo‘lishi uchun biz ma’naviy hayotimizni yuksaltirish, aholi, avvalo yoshlarimizni turli zararli ta’sirlardan asrash, ularni har tomonlama yetuk insonlar qilib tarbiyalash haqida muntazam o‘ylashimiz, faol ish olib borishimiz zarur.
Bu borada amalga oshirayotgan islohotlarimiz, xususan, ma’naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligini oshirish, madaniyat va san’at tashkilotlari, ijodiy uyushmalar va ommaviy axborot vositalari faoliyatini yanada rivojlantirish, soha xodimlari mehnatini munosib qadrlashga qaratilgan amaliy chora-tadbirlar sizlarga yaxshi ma’lum, albatta. Ayni vaqtda bunday keng ko‘lamli ishlarimiz biz boshlagan islohotlarning faqat bir qismi, dastlabki qadamlar ekanini ta’kidlash lozim. Oldimizga qo‘ygan yuksak maqsad va rejalarimizni real natijaga aylantirish uchun hammamiz bor kuch va bilimimizni ayamasdan, fidokorona va vijdonan mehnat qilishimiz, tashabbus ko‘rsatib ishlashimiz zarur.
Shuning uchun ham, kelgusi ikki yil bizning faoliyatimizda favqulodda safarbarlikni talab etadigan davr bo‘ladi va bu vazifani barchamiz sidqidildan bajarishni ta’minlashimiz albatta lozim. Xalqimiz bizdan shuni kutyapti. Bu borada, ayniqsa, jamiyatimizda tinchlik-osoyishtalik, o‘zaro hurmat va hamjihatlik muhitini mustahkamlash, Qurolli Kuchlarimizning salohiyatini oshirish doimiy e’tiborimiz markazida bo‘lib qoladi.
Qadrli do‘stlar!
Bugun biz mamlakatimizni har tomonlama modernizatsiya qilish, tarkibiy o‘zgarishlar va demokratik islohotlarni chuqurlashtirish, mustaqilligimizni yanada mustahkamlash bo‘yicha ulkan ishlarni boshlagan ekanmiz, ularni amalga oshirish tashqi omillarga ham bog‘liq ekanini yaxshi tushunamiz. Shuning uchun tashqi siyosatimizda uzoq-yaqin davlatlar, eng avvalo, bizga qo‘shni bo‘lgan Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan yaqin do‘stlik va o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalarini rivojlantirish eng muhim yo‘nalishlardan biri bo‘lib qoladi. Bu boradagi amaliy ishlarimizdan albatta xalqimiz xabardor.
Fursatdan foydalanib, bugungi tantanamizda ishtirok etayotgan xorijiy mamlakatlarning elchilari va xalqaro tashkilotlar vakillariga, chet ellik mehmonlarimizga butun xalqimiz nomidan minnatdorlik bildirib, barcha davlatlar xalqlariga samimiy tabrik va salomlarimizni yo‘llashga ijozat bergaysiz.
Aziz va muhtaram vatandoshlar!
Bugun el-yurtimiz Mustaqillik bayrami bilan birga muborak Qurbon hayitini ham katta shodu xurramlik bilan kutib olmoqda. Bu ikki ulug‘ bayramning aynan bir kunga to‘g‘ri kelishida ham o‘ziga xos chuqur va ramziy ma’no bor. Mana shu imkoniyatdan foydalanib, siz, azizlarni ana shu qo‘shaloq ayyomlar bilan yana bir bor samimiy tabriklayman. Shu yuksak minbardan turib, barcha yutuqlarimiz, buyuk kelajagimiz ijodkori va bunyodkori bo‘lgan mard va olijanob, mehnatkash va tanti xalqimizga ta’zim qilaman.
Bugungi ulug‘ ayyom kunlarida qalbimdagi eng ezgu tilaklarimni mujassam qilib aytmoqchiman: Betakror Vatanimiz ravnaqi yo‘lida sadoqat bilan xizmat qilishdan hech qachon tolmaylik, charchamaylik!
Barchamizga, jonajon yurtimizning kamolini, farzandlarimiz va nabiralarimizning baxtu iqbolini ko‘rish nasib etsin! O‘zbekistonimiz doimo gullab-yashnasin! Mustaqilligimiz abadiy bo‘lsin!

Дорогие соотечественники! Уважаемые гости! Дамы и господа!
Позвольте в этот знаменательный день искренне, от всей души поздравить вас и в вашем лице весь наш народ с самым великим и дорогим нашим праздником – Днем независимости и выразить вам самые добрые пожелания.
Двадцать шесть лет назад Первый Президент нашей страны, выдающийся государственный и политический деятель Ислам Абдуганиевич Каримов провозгласил государственную независимость Республики Узбекистан.
С этого дня на карте мира появилось новое независимое и суверенное государство – Республика Узбекистан.
В истории нашей Родины, насчитывающей тысячелетия, началась новая эпоха – эпоха свободы и независимости, национального возрождения и развития.
Сегодня, анализируя пройденный нами за годы независимости трудный и вместе с тем славный путь, избранный нашим народом, мы можем с гордостью сказать, что, став хозяевами своей судьбы, за исторически короткий период достигли огромных успехов в обретении достойного места в мировом сообществе, обеспечении прав и свобод человека, возрождении национальной государственности и духовных ценностей, нашей священной религии, обычаев и традиций.
В эти дни все мы, весь наш народ еще раз вспоминаем великие исторические заслуги в достижении столь высоких рубежей основателя нашего независимого государства Ислама Абдуганиевича Каримова.
Сегодня в нашей прекрасной столице – городе Ташкенте, на площади перед резиденцией Оксарой мы открыли памятник Исламу Абдуганиевичу. 2 сентября церемония открытия памятника Первому Президенту также состоится в Самарканде, где он родился и вырос.
Мы намечаем завершить работу по установке памятника в Карши, возведению мемориального комплекса в Самарканде и провести торжественные церемонии их открытия 30 января 2018 года – в день 80-летия Ислама Абдуганиевича.
Все мы твердо убеждены в том, что немеркнущая память о Первом Президенте Узбекистана всегда будет жить в сердце нашего народа.
Безусловно, все мы хорошо осознаем, что сегодня перед нами стоят еще более важные и актуальные задачи по обеспечению мира и спокойствия в стране, достойной жизни нашему народу.
Нынешнее стремительно меняющееся время, когда на мировой арене обостряется конкуренция, требует от всех нас мыслить по-новому, работать с еще большей отдачей.
Исходя из этих задач, чтобы поднять на новый, более высокий уровень развитие нашей страны, мы приняли Стратегию действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
В этой Стратегии в качестве основных направлений определены совершенствование государственного и общественного строительства, обеспечение верховенства закона и реформирование судебно-правовой системы, дальнейшее развитие экономики и социальной сферы, обеспечение безопасности, межнационального согласия и религиозной толерантности, продолжение глубоко продуманной внешней политики, основанной на принципах конструктивного диалога и взаимовыгодного сотрудничества.
В Стратегии действий принцип “Не народ служит государственным органам, а государственные органы должны служить народу” определен одним из самых приоритетных направлений государственной политики.
Во-первых, сегодня хокимы всех уровней, руководители министерств и ведомств, органов прокуратуры, судебно-правовых органов, органов внутренних дел, депутаты и сенаторы, выезжая на места, отчитываются перед народом о своей деятельности.
Проводя подворные обходы в каждой махалле, они изучают жизненные проблемы людей и в соответствии с законодательством оказывают практическую помощь в их решении.
Во-вторых, мы уделяем большое внимание модернизации и диверсификации нашей экономики, производству конкурентоспособной продукции, повышению экспортного потенциала страны и обретению на этой основе достойного и прочного места на мировом рынке.
Следует отметить, что с этой целью за прошедший короткий период в рамках программ социально-экономического развития начата реализация многих проектов, возводятся современные высокотехнологичные заводы и фабрики, создаются новые рабочие места.
Осуществляются структурные преобразования и в сфере сельского хозяйства, с которой также непосредственно связано наше сегодняшнее и завтрашнее развитие.
Как вам известно, мы отказались от традиционных подходов в размещении сельскохозяйственных культур и направляем инвестиции на производство экспортоориентированной продукции, что служит росту доходов наших дехкан и фермеров.
В целях обеспечения устойчивого развития страны и исходя из принципа “Если народ богат, то и государство будет богатым и мощным” сегодня создаются новые возможности и преференции для развития предпринимательства и кардинального улучшения деловой среды.
Самое важное – всех нас радует, что для тысяч наших граждан, прежде всего молодежи, эта сфера становится источником дохода и благополучия за счет честного труда, прочным фундаментом повышения благосостояния народа.
В-третьих, осуществляется большая работа по улучшению сложившегося положения дел в социальных сферах, особенно в тех, которые вызывают у людей наибольшие нарекания, – здравоохранении, образовании, обеспечении населения природным газом, электроэнергией и питьевой водой, сфере коммунальных услуг, дорожном строительстве, деятельности органов внутренних дел.
В целях решения острой и актуальной проблемы обеспечения населения доступным жильем мы приняли отдельную программу, рассчитанную на 2017-2021 годы.
В соответствии с ней в городах будут построены 1136 многоэтажных домов, а в сельской местности – более 100 тысяч домов по обновленным типовым проектам.
Отрадно, что в эти дни более 5 тысяч семей сельчан справляют новоселье в таких домах, построенных в нынешнем году.
Когда речь идет о последовательном продолжении этой работы, хочу подчеркнуть, что жить заботами людей и впредь будет для нас главным критерием и самой важной задачей.
Ведь люди хотят видеть результаты позитивных преобразований не в отдаленном будущем, а сегодня, пользоваться этими благами уже сейчас.
Выполнение таких требований народа должно стать долгом каждого руководителя.
В-четвертых, в центре нашего внимания находится задача поднять на новый уровень деятельность парламента и таких важных институтов гражданского общества, как политические партии и общественные организации.
В частности, необходимо отметить, что реализация принятых в последнее время указов и постановлений Президента по совершенствованию деятельности фондов «Махалла» и «Нуроний», Комитета женщин, молодежной организации дает первые результаты.
В целях всестороннего обеспечения прав и интересов молодого поколения был создан Союз молодежи Узбекистана. В связи с этим я хотел бы остановиться на проводимой работе по повышению его роли и авторитета в жизни нашего общества, предоставлению организации новых льгот и возможностей.
Воспитание здорового и гармонично развитого поколения, целеустремленной и энергичной молодежи, способной взять на себя ответственность за судьбу и будущее Родины, направить на это все свои знания и потенциал, – для нас жизненно важный, главный вопрос.
Мы уверены, что Союз молодежи Узбекистана своей деятельностью обязательно оправдает наши надежды, в первую очередь подрастающего поколения.
С учетом требований времени и потребностей нашего общества осуществляются также коренные реформы в сфере науки и образования. Кардинально меняется система школьного образования, восстанавливается 11-летнее общее среднее образование. В ряде регионов страны организуются новые высшие образовательные учреждения, научные и творческие центры. Увеличены квоты по приему в высшие учебные заведения. Восстанавливаются формы заочного и вечернего обучения в системе высшего образования.
Также решается один из самых волнующих нас вопросов – основательно реформируется система дошкольного образования.
Мы поставили перед собой задачу в предстоящие 3-4 года полностью охватить всех детей детсадовского возраста нашей страны воспитанием в этих образовательных учреждениях и обязательно добьемся этого. В настоящее время разрабатывается специальная государственная программа.
В-пятых, в нашей стране на основе новых подходов проводится целенаправленная работа по укреплению мира и стабильности, межнационального и гражданского согласия в обществе, предотвращению угроз экстремизма и терроризма.
Мы придаем большое значение возвращению к здоровой жизни тех, кто сбился с правильного пути, по незнанию и не имея жизненного опыта попал под влияние деструктивных идей и течений.
Мы никогда не должны забывать одну жизненную истину: если мы не проявим великодушия к таким людям, считая их «плохими», не протянем им руку помощи, они так и останутся изгоями общества.
Чтобы не допустить этого, чтобы в нашем обществе укреплялась здоровая атмосфера, мы должны развивать духовную жизнь, вести активную работу по воспитанию молодежи, защищать ее от различных негативных влияний.
Думаю, вам хорошо известны принимаемые нами практические меры, направленные на повышение эффективности духовно-просветительской работы, дальнейшее развитие деятельности организаций сферы культуры и искусства, творческих союзов и средств массовой информации, стимулирование труда их работников.
Вместе с тем мы отдаем себе отчет в том, что проводимая нами огромная работа по всем этим направлениям – лишь начало качественно нового этапа реформ.
Для достижения реальных результатов все мы должны добросовестно трудиться, не жалея сил и знаний, проявлять инициативу.
Масштабы и глубина задач, которые мы ставим сегодня перед собой, требуют от нас в предстоящие два года мобилизации всех наших возможностей и потенциала. Этого ждет от нас наш народ.
В центре нашего внимания постоянно будут оставаться упрочение мира и спокойствия в обществе, атмосферы взаимного уважения и согласия, дальнейшее укрепление наших Вооруженных Сил.
Сегодня, когда мы используем новые методы и подходы в работе по всесторонней модернизации нашей страны, углублению структурных преобразований и демократических реформ, дальнейшему укреплению независимости нашей Родины, мы хорошо понимаем, что успех наших преобразований зависит также от внешних факторов.
В связи с этим во внешней политике Узбекистана важнейшим направлением останется развитие дружественных отношений и взаимовыгодного сотрудничества с государствами дальнего и ближнего зарубежья, прежде всего с центральноазиатскими странами.
Пользуясь случаем, разрешите от имени всего нашего народа выразить признательность участвующим в сегодняшнем торжестве послам зарубежных стран, представителям международных организаций в Узбекистане и иностранным гостям, передать искренние приветствия и поздравления народам всех государств мира.
Сегодня наш народ наряду с праздником независимости также с большой радостью встречает священный Курбан-хайит.
В совпадении этих двух светлых праздников есть особый символический смысл.
Пользуясь возможностью, еще раз искренне поздравляю вас, дорогие мои, с нынешними замечательными праздниками.
С этой высокой трибуны я низко кланяюсь нашему мужественному и благородному народу, созидателю и творцу всех наших успехов, нашего великого будущего.