Assalomu alaykum, aziz vatandoshlar! Muhtaram mehmonlar! Xonimlar va janoblar!
Avvalambor, mana shunday qutlug‘ kunda siz, azizlarni va butun xalqimizni eng ulug‘ va eng aziz bayramimiz – Mustaqillik kuni bilan chin qalbimdan samimiy tabriklab, o‘zimning eng ezgu tilaklarimni bildirishga ruxsat bergaysiz.
Bundan roppa-rosa yigirma olti yil muqaddam Birinchi Prezidentimiz, atoqli davlat va siyosat arbobi Islom Abdug‘aniyevich Karimov O‘zbekiston Respublikasining davlat mustaqilligini e’lon qildi. Shu kundan e’tiboran jahon xaritasida yangi mustaqil va suveren davlat – O‘zbekiston Respublikasi paydo bo‘ldi.
Jonajon Vatanimizning ko‘p ming yillik tarixida yangi davr – erkinlik va ozodlik, milliy tiklanish va taraqqiyot davri boshlandi. Biz bugun xalqimizning xohish-irodasi bilan tanlab olgan, istiqlol yillarida bosib o‘tgan og‘ir va mashaqqatli, shu bilan birga, g‘oyat sharafli yo‘limizni sarhisob qilar ekanmiz, tarixan qisqa bir davrda o‘z taqdirimizni o‘zimiz hal etish, jahon hamjamiyatida munosib o‘rin egallash, milliy davlatchiligimizni, azaliy qadriyat va urf-odatlarimizni, muqaddas dinimizni tiklash, inson huquq va erkinliklarini ta’minlash borasida ulkan yutuq va marralarni qo‘lga kiritganimizni faxr bilan tilga olamiz.
Albatta, ushbu yutuqlarning qo‘lga kiritilishida Birinchi Prezidentimiz Islom Abdug‘aniyevich Karimovning tarixiy xizmatlari beqiyos bo‘lganini bugun barchamiz, butun xalqimiz takroran esga olishimiz tabiiydir.
Bugun azim poytaxtimiz Toshkent shahrida, Oqsaroy qarorgohi oldida Islom Abdug‘aniyevichning haykalini ochdik. 2-sentabr kuni esa Islom aka tug‘ilib voyaga yetgan Samarqand shahrida u kishining haykali ochiladi. Nasib etsa, 2018-yil 30-yanvarda – u kishi tug‘ilgan kunga 80 yil to‘ladigan sanada Qarshi shahrida Birinchi Prezidentimizga haykal o‘rnatish, Samarqand shahrida yodgorlik majmuasi barpo etish ishlarini to‘la yakuniga yetkazib, ularning ham tantanali ochilish marosimlarini o‘tkazamiz.
Bugun barchamiz bir fikrda yakdilmiz: Birinchi Prezidentimizning Vatan va davlat oldidagi buyuk tarixiy xizmatlari, so‘nmas xotirasi xalqimiz qalbida abadiy yashaydi.
Hurmatli vatandoshlar!
Yurtimizda tinchlik va osoyishtalikni, xalqimizning munosib hayot kechirishini ta’minlash borasida bugun oldimizda yanada muhim va dolzarb vazifalar turganini biz har tomonlama chuqur anglaymiz. Jahon miqyosida raqobat tobora kuchayib borayotgan bugungi keskin bir davr barchamizdan yangicha ishlash va fikrlashni, yuqori darajada safarbarlikni talab etmoqda.
Oldimizda turgan ana shu ulkan vazifalardan kelib chiqib, mamlakatimiz taraqqiyotini yangi bosqichga ko‘tarish maqsadida 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini qabul qildik. Ushbu Strategiyada davlat va jamiyat qurilishini takomillashtirish, qonun ustuvorligini ta’minlash va sud-huquq tizimini isloh qilish, iqtisodiyot va ijtimoiy sohani yanada rivojlantirish, xavfsizlik, millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglikni ta’minlash, chuqur o‘ylangan, o‘zaro manfaatli va amaliy ruhdagi tashqi siyosatni izchil davom ettirish kabi masalalar taraqqiyotimizning asosiy yo‘nalishlari sifatida belgilab olindi.
Harakatlar strategiyasida “Xalq davlat idoralariga emas, balki davlat organlari xalqimizga xizmat qilishi kerak” degan tamoyil davlat siyosatining eng ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylangani albatta bejiz emas.
Birinchidan, bugungi kunda barcha bo‘g‘indagi hokimlar, vazirlik va idoralar, prokuratura, sud-huquq va ichki ishlar organlari rahbarlari, deputat va senatorlar bevosita joylarga chiqib, o‘z faoliyati bo‘yicha xalq oldida hisobot bermoqda. Mahallama-mahalla, uyma-uy yurib, odamlarning hayotiy muammolarini o‘rganmoqda, ularni qonuniy asosda hal qilish uchun amaliy yordam ko‘rsatmoqda.
Ikkinchidan, biz iqtisodiyotimizni modernizatsiya va diversifikatsiya qilish, raqobatdosh mahsulotlar ishlab chiqarish, mamlakatimizning eksport salohiyatini oshirish va shu tariqa jahon bozorida munosib va mustahkam o‘rin egallashga asosiy e’tibor qaratmoqdamiz. Shu maqsadda o‘tgan qisqa davrda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturlari doirasida minglab loyihalar amalga oshirilib, yuqori texnologiyalarga asoslangan zamonaviy zavod va fabrikalar barpo etilayotgani, yangi ish o‘rinlari tashkil qilinayotganini ta’kidlash lozim. Bugungi va ertangi taraqqiyotimiz bevosita bog‘liq bo‘lgan qishloq xo‘jaligi sohasida tarkibiy o‘zgarishlar amalga oshirilmoqda.
Ayniqsa, qishloq xo‘jalik ekinlarini joylashtirishda an’anaviy yondashuvlardan voz kechib, dehqonlar daromadini ko‘paytiradigan, eksportga yo‘naltirilgan mahsulotlarni yetishtirishga investitsiyalar jalb qilinayotgani sizlarga yaxshi ma’lum. Mamlakatimizning barqaror taraqqiyotini ta’minlash maqsadida “Xalq boy bo‘lsa, davlat ham boy va qudratli bo‘ladi” degan tamoyildan kelib chiqib, bugungi kunda yurtimizda ishbilarmonlik va tadbirkorlik muhitini tubdan yaxshilash uchun yangi imkoniyat va imtiyozlar yaratilmoqda.
Eng muhimi, bu soha ming-minglab fuqarolarimiz, avvalo, yoshlarimiz uchun halol mehnat qilib, daromad topish, el farovonligini oshirishda mustahkam zamin bo‘layotgani barchamizni xursand qiladi.
Uchinchidan, ijtimoiy sohalar, ayniqsa, odamlarda eng ko‘p e’tiroz uyg‘otayotgan sog‘liqni saqlash, ta’lim-tarbiya, tabiiy gaz va elektr energiyasi, ichimlik suvi ta’minoti, kommunal xizmat, yo‘l qurilishi sohalarida mavjud ahvolni ijobiy tomonga o‘zgartirish, ichki ishlar idoralarining faoliyat samaradorligini oshirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlardan ham albatta xabardorsiz.
Uzoq yillardan buyon xalqimizni qiynab kelayotgan o‘tkir bir muammo – arzon uy-joylar masalasini hal etish maqsadida biz 2017-2021-yillarga mo‘ljallangan alohida dastur qabul qildik. Ushbu dasturga binoan kelgusi besh yilda 1 ming 136 ta ko‘p qavatli, arzon uy-joylar, jumladan, qishloq joylarda yangi namunaviy loyihalar asosida 100 mingdan ortiq turar joy binolari barpo etiladi.
Shu kunlarda faqat qishloq joylarning o‘zida joriy yilda qurib bitkazilgan yangi uylarda 5 mingdan ortiq oila hovli to‘ylarini o‘tkazayotgani albatta hammamizni quvontiradi.
Bu ishlarni izchil davom ettirish haqida gapirar ekanmiz, insonlarning dardu tashvishini o‘ylab yashash biz uchun odamiylikning eng oliy mezoni, eng muhim vazifa bo‘lib qolishini alohida ta’kidlamoqchiman. Chunki xalqimiz o‘z hayotidagi ijobiy o‘zgarishlarni kelajakda emas, balki bugun ko‘rishni, ulardan bugun bahramand bo‘lishni istaydi. Aholimizning ana shunday tabiiy istak va talablarini bajarish barcha rahbar va yetakchilarning asosiy burchi va vazifasiga aylanishi shart.
To‘rtinchidan, biz parlament va fuqarolik jamiyatining muhim institutlari bo‘lgan siyosiy partiyalar, jamoat tashkilotlari faoliyatini yangi bosqichga ko‘tarishga alohida e’tibor bermoqdamiz.
Jumladan, keyingi paytda mahalla tizimi, “Nuroniy” jamg‘armasi, Xotin-qizlar qo‘mitasi, yoshlar tashkiloti faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha qabul qilingan farmon va qarorlar o‘zining dastlabki natijasini berayotganini ta’kidlash lozim. Ayniqsa, mamlakatimiz yoshlarining huquq va manfaatlarini har tomonlama himoya qilish maqsadida O‘zbekiston yoshlar ittifoqi tuzilgani va bu tashkilotning hayotimizdagi o‘rni va nufuzini oshirish, unga yangi imtiyoz hamda imkoniyatlar berish bo‘yicha amalga oshirayotgan ishlarimiz haqida alohida to‘xtalib o‘tmoqchiman. Chunki mamlakatimizning taqdiri va kelajagi uchun mas’uliyatni o‘z zimmasiga olishga, bu yo‘lda bor bilim va salohiyatini safarbar etishga qodir bo‘lgan, azmu shijoatli yoshlarni tarbiyalab voyaga yetkazish – biz uchun eng muhim masaladir.
O‘zbekiston yoshlar ittifoqi o‘zining amaliy faoliyati bilan barchamizning, birinchi navbatda, yoshlarimizning umidlarini albatta oqlaydi, deb ishonamiz. Bugungi davr talabi, xalqimizning xohish va istaklarini inobatga olib, ilm-fan, ta’lim-tarbiya tizimida ham jiddiy o‘zgarishlar amalga oshirilmoqda. Maktab ta’lim tizimi tubdan o‘zgartirilib, 11 yillik umumiy o‘rta ta’lim qayta tiklanmoqda. Mamlakatimizning qator hududlarida yangi oliy ta’lim muassasalari, ilmiy va ijodiy markazlar tashkil etilmoqda. Oliy o‘quv yurtlariga qabul kvotalari sezilarli darajada kengaytirildi. Sirtqi va kechki oliy ta’lim shakllari tiklanmoqda.
Shuningdek, bu borada bizni eng ko‘p o‘ylantirayotgan masalalardan biri – maktabgacha ta’lim tizimi tubdan isloh qilinmoqda. Maqsadimiz kelgusi 3-4 yilda mamlakatimizdagi bog‘cha yoshidagi bolalarni ana shunday ta’lim muassasalariga to‘liq qamrab olishdan iborat va biz bunga albatta erishamiz. Ushbu maqsadda ayni kunlarda maxsus davlat dasturi tayyorlanmoqda.
Beshinchidan, respublikamizda ijtimoiy barqarorlikni ta’minlash, muqaddas dinimizning sofligini asrash, diniy ekstremizm va terrorizm xavfiga qarshi kurash olib borish bo‘yicha ishlar ham yangicha yondashuvlar asosida tashkil etilmoqda.
Hayotda bilib-bilmay adashgan odamlarni to‘g‘ri yo‘lga solish, kechirimli bo‘lish, ularni sog‘lom hayotga qaytarish masalalari ham diqqat markazimizda turibdi.
Biz bir hayotiy haqiqatni hech qachon unutmasligimiz kerak. Ya’ni xato qilgan, yo‘ldan adashgan odamni “yomon” deb chetga surib qo‘ysak, u yomon bo‘lib qolaveradi. Yomonni yaxshi qilish, uni do‘stga aylantirish – bu faqat sog‘lom jamiyatning qo‘lidan keladi.
Jamiyatimizda sog‘lom fikr, sog‘lom kuch ustuvor bo‘lishi uchun biz ma’naviy hayotimizni yuksaltirish, aholi, avvalo yoshlarimizni turli zararli ta’sirlardan asrash, ularni har tomonlama yetuk insonlar qilib tarbiyalash haqida muntazam o‘ylashimiz, faol ish olib borishimiz zarur.
Bu borada amalga oshirayotgan islohotlarimiz, xususan, ma’naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligini oshirish, madaniyat va san’at tashkilotlari, ijodiy uyushmalar va ommaviy axborot vositalari faoliyatini yanada rivojlantirish, soha xodimlari mehnatini munosib qadrlashga qaratilgan amaliy chora-tadbirlar sizlarga yaxshi ma’lum, albatta. Ayni vaqtda bunday keng ko‘lamli ishlarimiz biz boshlagan islohotlarning faqat bir qismi, dastlabki qadamlar ekanini ta’kidlash lozim. Oldimizga qo‘ygan yuksak maqsad va rejalarimizni real natijaga aylantirish uchun hammamiz bor kuch va bilimimizni ayamasdan, fidokorona va vijdonan mehnat qilishimiz, tashabbus ko‘rsatib ishlashimiz zarur.
Shuning uchun ham, kelgusi ikki yil bizning faoliyatimizda favqulodda safarbarlikni talab etadigan davr bo‘ladi va bu vazifani barchamiz sidqidildan bajarishni ta’minlashimiz albatta lozim. Xalqimiz bizdan shuni kutyapti. Bu borada, ayniqsa, jamiyatimizda tinchlik-osoyishtalik, o‘zaro hurmat va hamjihatlik muhitini mustahkamlash, Qurolli Kuchlarimizning salohiyatini oshirish doimiy e’tiborimiz markazida bo‘lib qoladi.
Qadrli do‘stlar!
Bugun biz mamlakatimizni har tomonlama modernizatsiya qilish, tarkibiy o‘zgarishlar va demokratik islohotlarni chuqurlashtirish, mustaqilligimizni yanada mustahkamlash bo‘yicha ulkan ishlarni boshlagan ekanmiz, ularni amalga oshirish tashqi omillarga ham bog‘liq ekanini yaxshi tushunamiz. Shuning uchun tashqi siyosatimizda uzoq-yaqin davlatlar, eng avvalo, bizga qo‘shni bo‘lgan Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan yaqin do‘stlik va o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalarini rivojlantirish eng muhim yo‘nalishlardan biri bo‘lib qoladi. Bu boradagi amaliy ishlarimizdan albatta xalqimiz xabardor.
Fursatdan foydalanib, bugungi tantanamizda ishtirok etayotgan xorijiy mamlakatlarning elchilari va xalqaro tashkilotlar vakillariga, chet ellik mehmonlarimizga butun xalqimiz nomidan minnatdorlik bildirib, barcha davlatlar xalqlariga samimiy tabrik va salomlarimizni yo‘llashga ijozat bergaysiz.
Aziz va muhtaram vatandoshlar!
Bugun el-yurtimiz Mustaqillik bayrami bilan birga muborak Qurbon hayitini ham katta shodu xurramlik bilan kutib olmoqda. Bu ikki ulug‘ bayramning aynan bir kunga to‘g‘ri kelishida ham o‘ziga xos chuqur va ramziy ma’no bor. Mana shu imkoniyatdan foydalanib, siz, azizlarni ana shu qo‘shaloq ayyomlar bilan yana bir bor samimiy tabriklayman. Shu yuksak minbardan turib, barcha yutuqlarimiz, buyuk kelajagimiz ijodkori va bunyodkori bo‘lgan mard va olijanob, mehnatkash va tanti xalqimizga ta’zim qilaman.
Bugungi ulug‘ ayyom kunlarida qalbimdagi eng ezgu tilaklarimni mujassam qilib aytmoqchiman: Betakror Vatanimiz ravnaqi yo‘lida sadoqat bilan xizmat qilishdan hech qachon tolmaylik, charchamaylik!
Barchamizga, jonajon yurtimizning kamolini, farzandlarimiz va nabiralarimizning baxtu iqbolini ko‘rish nasib etsin! O‘zbekistonimiz doimo gullab-yashnasin! Mustaqilligimiz abadiy bo‘lsin!

Allow me to sincerely and wholeheartedly congratulate you and in your person all our people on this memorable day with the greatest and dearest holiday - the Independence Day and expressing to you the most kind wishes.
Twenty-six years ago, the first President of our country, prominent state and political figure Islam Abduganievich Karimov, proclaimed the state independence of the Republic of Uzbekistan.
From that day on, a new independent and sovereign state appeared on the world map - the Republic of Uzbekistan.
In the history of our country, which counts the millennium, a new era has begun - the era of freedom and independence, national revival and development.
Today, analyzing the difficult and at the same time glorious path chosen by our people, we can proudly say that, having become masters of their own destiny, for a historically short period they have achieved tremendous successes in finding a worthy place in the world community, ensuring rights and human freedoms, the revival of national statehood and spiritual values, our sacred religion, customs and traditions.
In these days, all of us, our entire people, once again remember the great historical merit in achieving such high marks of the founder of our independent state, Islam Abduganievich Karimov.
Today in our beautiful capital city Tashkent, on the square in front of the Oksaroy residence, we opened a monument to Islam Abduganievich. On September 2, the opening ceremony of the monument to the First President will also take place in Samarkand, where he was born and raised.
We plan to complete the work on installing the monument in Qarshi, erecting a memorial complex in Samarkand and to hold the inauguration ceremonies on January 30, 2018 - the day of the 80th anniversary of Islam Abduganievich.
We are all firmly convinced that the unfading memory of the First President of Uzbekistan will always live in the heart of our people.
Of course, we are all well aware that today we face even more important and urgent tasks to ensure peace and tranquility in the country, a worthy life for our people.
The current rapidly changing time, when competition on the world arises, requires us all to think in a new way, to work with even greater impact.
Proceeding from these tasks, in order to raise the development of our country to a new, higher level, we adopted the Strategy of Action on the five priority development directions of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021.
In this Strategy, improvement of state and social construction, ensuring the rule of law and reforming the judicial and legal system, further development of the economy and social sphere, ensuring security, interethnic harmony and religious tolerance are defined as the main directions, continuing a deeply thought out foreign policy based on the principles of constructive dialogue and mutually beneficial cooperation.
In the Strategy of Action, the principle "It is not the people that serves state bodies, but the state bodies should serve the people" is defined as one of the highest priorities of state policy.
First, today hokims of all levels, heads of ministries and departments, prosecutors, judicial and legal bodies, law enforcement agencies, deputies and senators, leaving on the spot, report to the people about their activities.
By conducting house visits in each mahalla, they study the people's life problems and, in accordance with the law, provide practical assistance in their solution.
Secondly, we pay great attention to the modernization and diversification of our economy, the production of competitive products, the enhancement of the country's export potential and the acquisition on this basis of a worthy and lasting place in the world market.
It should be noted that, for this purpose, in the past few years, in the framework of socio-economic development programs, many projects have been launched, modern high-tech plants and factories are being built, and new jobs are being created.
There are also structural changes in the sphere of agriculture, with which our present and future development is directly related.
As you know, we have abandoned traditional approaches to the distribution of agricultural crops and are investing in the production of export-oriented products, which serves to increase the incomes of our farmers and farmers.
In order to ensure the sustainable development of the country and proceeding from the principle "If the people is rich, then the state will be rich and powerful", new opportunities and preferences for the development of entrepreneurship and cardinal improvement of the business environment are being created today.
Most importantly, we are happy with all of us that for thousands of our citizens, especially young people, this sphere becomes a source of income and well-being at the expense of honest work, a solid foundation for improving the well-being of the people.
Thirdly, there is a lot of work to improve the current state of affairs in social spheres, especially those that cause people the most complaints - health, education, providing the population with natural gas, electricity and drinking water, utilities, road construction, activities bodies of internal affairs.
In order to solve the acute and urgent problem of providing the population with affordable housing, we adopted a separate program, designed for 2017-2021.
In accordance with it, 1136 multi-storey houses will be built in the cities, and in rural areas - more than 100 thousand houses under the updated standard projects.
It is gratifying that these days more than 5 thousand families of villagers celebrate a housewarming party in such houses built this year.
When it comes to the sequential continuation of this work, I want to emphasize that to live with people's concerns will continue to be our main criterion and the most important task for us.
After all, people want to see the results of positive changes not in the distant future, but today, to use these benefits now.
The fulfillment of such demands of the people should become the duty of every leader.
Fourthly, the focus is on raising the activity of the parliament and such important institutions of civil society as political parties and public organizations to a new level.
In particular, it should be noted that the implementation of recent decrees and decisions of the President on improving the activities of the Mahalla and Nuroniy funds, the Women's Committee, the youth organization gives the first results.
In order to fully ensure the rights and interests of the younger generation, the Union of Youth of Uzbekistan was established. In this regard, I would like to dwell on the ongoing work to enhance its role and authority in the life of our society, to provide the organization of new benefits and opportunities.
Education of a healthy and harmoniously developed generation, a purposeful and energetic youth, able to take responsibility for the destiny and the future of the Motherland, to direct all its knowledge and potential to this is a vital and vital issue for us.
We are sure that the Union of Youth of Uzbekistan by its activities will certainly justify our hopes, especially of the younger generation.
Taking into account the requirements of the time and the needs of our society, fundamental reforms in the sphere of science and education are also being carried out. The system of school education is fundamentally changing, 11-year secondary general education is being restored. In a number of regions of the country new higher educational institutions, scientific and creative centers are being organized. The quotas for admission to higher educational institutions have been increased. Forms of correspondence and evening education in the system of higher education are being restored.
Also one of the most exciting questions is solved - the system of preschool education is thoroughly reformed.
We set ourselves the task in the coming 3-4 years to completely cover all the children of the kindergarten age of our country by educating them in these educational institutions and we will definitely achieve this. Currently, a special state program is being developed.
Fifth, in our country, on the basis of new approaches, purposeful work is carried out to strengthen peace and stability, interethnic and civic harmony in society, and to prevent the threats of extremism and terrorism.
We attach great importance to the return to a healthy life of those who have strayed from the right path, by ignorance and not having life experience came under the influence of destructive ideas and trends.
We should never forget one vital truth: if we do not show magnanimity to such people, considering them "bad", we will not give them a helping hand, they will remain pariahs of society.
To prevent this, in order to strengthen a healthy atmosphere in our society, we must develop spiritual life, conduct active work to educate youth, and protect it from various negative influences.
I think you are well aware of the practical measures we are taking to improve the effectiveness of spiritual and educational work, the further development of the activities of cultural and art organizations, creative unions and the media, and the stimulation of the work of their employees.
At the same time, we are aware that the enormous work we are doing in all these areas is just the beginning of a qualitatively new stage of reforms.
To achieve real results, we must all work in good faith, without sparing our strength and knowledge, and take the initiative.
The scale and depth of the tasks that we are setting for ourselves today require us to mobilize all our capabilities and potential in the next two years. Our people expect this from us.
At the center of our attention will always be the consolidation of peace and tranquility in society, the atmosphere of mutual respect and harmony, the further strengthening of our Armed Forces.
Today, when we use new methods and approaches to work on comprehensive modernization of our country, deepening structural reforms and democratic reforms, further strengthening the independence of our Motherland, we are well aware that the success of our transformations also depends on external factors.
In this regard, the development of friendly relations and mutually beneficial cooperation with the states of the distant and near abroad, first of all with the Central Asian countries, will remain the most important direction in Uzbekistan's foreign policy.
Taking this opportunity, allow me, on behalf of our entire nation, to express gratitude to the ambassadors of foreign countries, representatives of international organizations in Uzbekistan and foreign guests participating in today's celebrations to convey sincere greetings and congratulations to the peoples of all countries of the world.
Today, along with the Independence Day, our people are also greeted with great joy by the sacred Kurban-hayit.
In coincidence of these two bright holidays there is a special symbolic meaning.
I take this opportunity once again to sincerely congratulate you, my dear people, on this wonderful holiday.
From this high rostrum I bow to our courageous and noble people, the creator and creator of all our successes, our great future.