Navro‘zi olam mustaqillik yillarida diyorimizda yashayotgan barcha yurtdoshlarimizning ardoqli va sevimli bayramiga aylandi, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston xalqini 21 mart kuni nishonlanadigan Navro‘z bayrami bilan tabrikladi.
«Jonajon yurtimiz - O‘zbekistonimizga yasharish, bahor va go‘zallik bayrami - Navro‘zi olam kirib kelmoqda. Ana shu qutlug‘ ayyom - Sharqona yangi yil bilan siz, muhtaram otaxon va onaxonlarni, munis opa-singillarimiz, suyukli farzandlarimiz, butun xalqimizni chin yurakdan samimiy muborakbod etaman. Qalblarimiz shodlik va quvonchga to‘lgan mana shu nurli lahzalarda barchangizga sihat-salomatlik, xonadonlaringizga baxtu saodat, fayzu baraka tilayman», - dedi davlat rahbari tabrikda.
«Navro‘z falsafasi, Navro‘z qadriyatlari - odamlarning dardu tashvishi bilan yashash, keksalarga hurmat, muhtoj insonlarga e’tibor va yordam ko‘rsatish, adolat va xalqparvarlik faoliyatimiz mezoniga aylanmoqda», - dedi u.
«Biz eng avvalo onalarimiz, ayollarimiz va farzandlarimiz, butun xalqimizni rozi qilishni o‘z oldimizga ezgu vazifa qilib qo‘yganmiz. Va bu oliy maqsadga albatta erishamiz. Shunda hayotimiz yanada obod va farovon, buyuk Alisher Navoiy bobomiz aytganlaridek, har kunimiz Navro‘z bo‘ladi», - dedi Shavkat Mirziyoyev.
U Birlashgan Millatlar Tashkilotining qaroriga muvofiq Navro‘z bayrami xalqaro miqyosda keng nishonlanayotganini eslab o‘tdi.
«Haqiqatan ham, bu betakror bayram barcha ezgu niyatli insonlarni birlashtiradi, ularning qalbida eng go‘zal va olijanob tuyg‘ularni uyg‘otadi. Shu bois ham, Navro‘zi olam mustaqillik yillarida, millati, tili va dinidan qat’i nazar, diyorimizda yashayotgan barcha yurtdoshlarimizning ardoqli va sevimli bayramiga aylandi», - dedi davlat rahbari.

Навруз - красивый и добрый праздник, пробуждающий в человеке самые высокие чувства. Поэтому он стал любимым праздником для всех соотечественников, сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент Шавкат Мирзиёев поздравил народ Узбекистана с праздником Навруз, который отмечается в стране 21 марта.
«На прекрасную землю родного Узбекистана приходит замечательный праздник Навруз - символ весны и обновления. Искренне, от всего сердца поздравляю вас, уважаемые наши матери и отцы, дорогие сестры, любимые дети, весь наш народ с этим чудесным праздником, Новым годом по восточному календарю. В эти лучезарные дни, наполняющие наши сердца радостью и весельем, желаю всем вам здоровья и счастья, достатка и благополучия в ваших домах», - сказал в поздравлении глава государства.
«Составляющие основу философии Навруза высшие ценности - гуманизм и доброта, справедливость и толерантность, реальная забота о благе народа - становятся сегодня критериями нашей деятельности», - отметил он.
«Мы ставим перед собой важнейшую цель - чтобы наши матери и дети, соотечественники, весь наш народ всегда жил в мире и спокойствии, чтобы наша жизнь стала еще более благополучной. Тогда, как говорил великий поэт и мыслитель Алишер Навои, каждый наш день будет как Навруз», - сказал Шавкат Мирзиёев.
Он напомнил, что в последние годы по решению ООН Навруз широко отмечается в международном масштабе, что «свидетельствует о благородной сути, огромном общественном и культурном значении этого праздника».
«Действительно, этот удивительно красивый и добрый праздник пробуждает в человеке самые лучшие, высокие чувства. Именно поэтому Навруз стал любимым и дорогим праздником для всех наших соотечественников, независимо от их национальности, языка и религии», - отметил руководитель страны.