O’zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi va O’zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligining qo’shma qaroriga binoan, 2018 yil 13 aprel kuni Toshkent pediatriya tibbiyot instituti Toshkent shahridagi bir qator umumta’lim maktablari bilan hamkorlik to’ғrisidagi memorandumni imzolagan edi.
Chora-tadbirlar rejasiga binoan, aprel-may oylarida institut professor-o’qituvchilari, Xotin-qizlar qo’mitasi BT va Yoshlar ittifoqi faollari tomonidan institutga biriktirilgan maktab-internat o’quvchilari o’rtasida ma’naviy-ma’rifiy, kasbga yo’naltirish va tibbiy madaniyatni shakllantirish bo’yicha uchrashuv-muloqotlar tashkil etildi.
Jumladan; 2018 yil 28 aprel kuni Yoshlar ittifoqi faollari tomonidan Yashnobod tumanidagi ixtisoslashtirilgan 103-maxsus maktabi o’quvchilari bilan kasbga yo’naltirish yuzasidan muloqot o’tkazishdi.
2018 yil 7 may kuni Yoshlar ittifoqi faollari tomonidan Yakksaroy tumanidagi 25-sonli imkoniyati cheklangan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktabga 9 may Xotira va qadrlash kuni munosabati bilan tashkillashtirilgan “Hech kim, hech narsa unutilmaydi!” mavzusida bayram tadbiri tashkil etildi.
2018 yil 3 may kuni O’zbekistonda demokratik jamiyat qurish nazariyasi va amaliyoti kafedrasi professor-o’qituvchilari tomonidan Olmazor tumani 100-sonli tayanch harakati a’zolarida nuqsoni bo’lgan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab-internatida mamlakatimizda ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlarning mazmun-mohiyatiga baғishlangan tarғibot tadbiri tashkil etildi.
2018 yil 11 va 14 may kunlari Jamoat salomatligi va sog'liqni saqlashni boshqarish kafedrasi professor-o’qituvchilari tomonidan Olmazor tumanidagi 106-ixtisoslashtirilgan maktabi, Olmazor tumanidagi 100-tayanch harakati a’zolarida nuqsoni bo’lgan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab-internati, Yakkasaroy tumanidagi 25-sonli imkoniyati cheklangan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktabi, Mirobod tuanidagi ixtisoslashtirilgan 57-maxsus maktab va Yashnobod tumanidagi ixtisoslashtirilgan 103-maxsus maktab o’quvchilarini kasb-hunarga bo’lgan qiziqishini kuchaytirish, tibbiy maslahatlarni yo’lga qo’yish va tibbiy profilaktik ishlarni olib borish maqsadida uchrashuvlar o’tkazildi.
2018 yil 16-17 may kunlariPsixiatriya, narkologiya va bolalar psixiatriyasi, tibbiy psixiatriya, psixoterapiya kafedrasi professor-o’qituvchilari tomonidan Yakkasaroy tumanidagi 25-sonli imkoniyati cheklangan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktabi va Yashnobod tuanidagi ixtisoslashtirilgan 103-maxsus maktab o’quvchilarini kasb-hunarga bo’lgan qiziqishini kuchaytirish, tibbiy maslahatlarni yo’lga qo’yish va tibbiy profilaktik ishlarni olib borish maqsadida uchrashuv o’tkazildi.
2018 yil 19 may kuni Travmatologiya, ortopediya, bolalar travmatologiyasi, ortopediyasi, neyroxirurgiya va bolalar neyroxirurgiyasi kafedrasi professor-o’qituvchilari tomonidan Olmazor tumanidagi 100-tayanch harakati a’zolarida nuqsoni bo’lgan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab-internati o’quvchilarini kasb-hunarga bo’lgan qiziqishini kuchaytirish, tibbiy maslahatlarni yo’lga qo’yish va tibbiy profilaktik ishlarni olib borish bo’yicha uchrashuv-muloqot o’tkazildi.
2018 yil 22 may kuni Tibbiy kimyo va biologik kimyo, tibbiy biologiya, umumiy genetika kafedrasi professor-o’qituvchilari tomonidan Yunusobod tumanidagi 271-maktab o’quvchilarini uchun ma’naviy-ma’rifiy tadbir tashkil etildi.
2018 yil 22 va 24 may kunlari Xotin-qizlar qo’mitasi BT faollari, Jismoniy tarbiya, shifokor nazorati va fuqaro muxofazasi kafedrasi professor-o’qituvchilari tomonidan Yakkasaroy tumanidagi 25-sonli imkoniyati cheklangan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktabi va Olmazor tumani 106-ixtisoslashtirilgan maktab-internati o’quvchilari uchun ma’naviy-ma’rifiy tadbir tashkil etildi.

Ташкентский педиатрический медицинский институт подписал меморандум о сотрудничестве ряд общеобразовательными школами города Ташкента на основе совместного постановления министерств Высшего и средне-специального образования и Народного образования Республики Узбекистан от 13 апреля 2018 года.
На основание плана мероприятий в апреле-мае месяцах со стороны Союза молодёжи и НО Женского комитета, профессоров-преподавателей были организованы встречи по формированию духовно-просветительской и медицинской культуры, приобретению профессии среди учащихся прикрепленных к институту школ- интернатов.
В том числе; 28 апреля 2018 года была проведена встреча по приобретению профессий активистами Союза молодёжи с учащиемся специализированной 103-специальной школы Яшнабадского района.
7 мая 2018 года со стороны активистов Союза молодёжи было организовано праздничное мероприятие по теме “Никто, ничто не забывается!” в связи с Днем Памяти и Почести 9 мая в специализированной 25-школе для физически-ограниченных детей Яккасарайского района.
Было организовано пропагандическое мероприятие посвященное сущности и содержанию реализующихся реформ в социально-экономических и политических сферах нашей страны, профессорами, преподавателями кафедры “Теории и практики построения демократического общества в Узбекистане”, в специализированной 100-школе для детей с дефектами в опорно-двигательной системе Алмазарского района.
11 и 14 мая 2018 года с целью повышения интереса к профессии, учащихся, проведение медицинских консультаций и ведение медицинско-профилактических работ профессорами, преподавателями кафедры “Управление общественного здоровья и здравохранения” были проведены встречи в специализированной 103-специальной школе Яшнабадского района, специализированной 25-школе для физически-ограниченных детей Яккасарайского района, специализированной 57 специальной школе Миробадского района, специализированной 100-школе для детей с дефектами в опорно-двигательной системе Алмазарского района и специализированной 106 школе Алмазарского района.
16 -17 мая 2018 года с целью повышения интереса к профессии, учащихся, проведение медицинских консультаций и ведение медицинско-профилактических работ со стороны профессоров-преподавателей кафедры “Психиатрии, Наркологии и детской психиатрии, медицинской психиатрии, психотерапии” были проведены встречи в специализированной 103-специальной школе Яшнабадского района, специализированной 25-школе для физически-ограниченных детей Яккасарайского района.
19 мая 2018 года с целью повышения интереса учащихся к профессии проведение медицинских консультаций и ведение медицинско-профилактических работ профессорами, преподавателями кафедры “Травматологии, ортопедии, нейрохирургии и детской нейрохирургии ” была проведена встреча в специализированной 100-школе для детей с дефектами в опорно-двигательной системе Алмазарского района.
22 мая 2018 года профессорами, преподавателями кафедры “Медицинской химии и биологической химии, медицинской биологии, общей генетики” было организовано духовно-просветительское мероприятие в 271- школе Юнусабадского района.
22 и 24 мая 2018 года со стороны активистов НО женского комитета, профессоров-преподавателей кафедры “Физической культуры, врачебного контроля и гражданской обороны” были организованы духовно-просветительские мероприятия в специализированной 25-школе для физически ограниченных детей Яккасарайского района и специализированной 106 школе- интернат Алмазарского района.