O’zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi va O’zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligining qo’shma qaroriga binoan, 2018 yil 13 aprel kuni Toshkent pediatriya tibbiyot instituti Toshkent shahridagi bir qator umumta’lim maktablari bilan hamkorlik to’ғrisidagi memorandumni imzolagan edi.
Chora-tadbirlar rejasiga binoan, aprel-may oylarida institut professor-o’qituvchilari, Xotin-qizlar qo’mitasi BT va Yoshlar ittifoqi faollari tomonidan institutga biriktirilgan maktab-internat o’quvchilari o’rtasida ma’naviy-ma’rifiy, kasbga yo’naltirish va tibbiy madaniyatni shakllantirish bo’yicha uchrashuv-muloqotlar tashkil etildi.
Jumladan; 2018 yil 28 aprel kuni Yoshlar ittifoqi faollari tomonidan Yashnobod tumanidagi ixtisoslashtirilgan 103-maxsus maktabi o’quvchilari bilan kasbga yo’naltirish yuzasidan muloqot o’tkazishdi.
2018 yil 7 may kuni Yoshlar ittifoqi faollari tomonidan Yakksaroy tumanidagi 25-sonli imkoniyati cheklangan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktabga 9 may Xotira va qadrlash kuni munosabati bilan tashkillashtirilgan “Hech kim, hech narsa unutilmaydi!” mavzusida bayram tadbiri tashkil etildi.
2018 yil 3 may kuni O’zbekistonda demokratik jamiyat qurish nazariyasi va amaliyoti kafedrasi professor-o’qituvchilari tomonidan Olmazor tumani 100-sonli tayanch harakati a’zolarida nuqsoni bo’lgan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab-internatida mamlakatimizda ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlarning mazmun-mohiyatiga baғishlangan tarғibot tadbiri tashkil etildi.
2018 yil 11 va 14 may kunlari Jamoat salomatligi va sog'liqni saqlashni boshqarish kafedrasi professor-o’qituvchilari tomonidan Olmazor tumanidagi 106-ixtisoslashtirilgan maktabi, Olmazor tumanidagi 100-tayanch harakati a’zolarida nuqsoni bo’lgan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab-internati, Yakkasaroy tumanidagi 25-sonli imkoniyati cheklangan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktabi, Mirobod tuanidagi ixtisoslashtirilgan 57-maxsus maktab va Yashnobod tumanidagi ixtisoslashtirilgan 103-maxsus maktab o’quvchilarini kasb-hunarga bo’lgan qiziqishini kuchaytirish, tibbiy maslahatlarni yo’lga qo’yish va tibbiy profilaktik ishlarni olib borish maqsadida uchrashuvlar o’tkazildi.
2018 yil 16-17 may kunlariPsixiatriya, narkologiya va bolalar psixiatriyasi, tibbiy psixiatriya, psixoterapiya kafedrasi professor-o’qituvchilari tomonidan Yakkasaroy tumanidagi 25-sonli imkoniyati cheklangan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktabi va Yashnobod tuanidagi ixtisoslashtirilgan 103-maxsus maktab o’quvchilarini kasb-hunarga bo’lgan qiziqishini kuchaytirish, tibbiy maslahatlarni yo’lga qo’yish va tibbiy profilaktik ishlarni olib borish maqsadida uchrashuv o’tkazildi.
2018 yil 19 may kuni Travmatologiya, ortopediya, bolalar travmatologiyasi, ortopediyasi, neyroxirurgiya va bolalar neyroxirurgiyasi kafedrasi professor-o’qituvchilari tomonidan Olmazor tumanidagi 100-tayanch harakati a’zolarida nuqsoni bo’lgan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab-internati o’quvchilarini kasb-hunarga bo’lgan qiziqishini kuchaytirish, tibbiy maslahatlarni yo’lga qo’yish va tibbiy profilaktik ishlarni olib borish bo’yicha uchrashuv-muloqot o’tkazildi.
2018 yil 22 may kuni Tibbiy kimyo va biologik kimyo, tibbiy biologiya, umumiy genetika kafedrasi professor-o’qituvchilari tomonidan Yunusobod tumanidagi 271-maktab o’quvchilarini uchun ma’naviy-ma’rifiy tadbir tashkil etildi.
2018 yil 22 va 24 may kunlari Xotin-qizlar qo’mitasi BT faollari, Jismoniy tarbiya, shifokor nazorati va fuqaro muxofazasi kafedrasi professor-o’qituvchilari tomonidan Yakkasaroy tumanidagi 25-sonli imkoniyati cheklangan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktabi va Olmazor tumani 106-ixtisoslashtirilgan maktab-internati o’quvchilari uchun ma’naviy-ma’rifiy tadbir tashkil etildi.

Tashkent pediatric medical Institute has signed a Memorandum of cooperation with a number of secondary schools of Tashkent city on the basis of a joint resolution of the ministries of higher And secondary special education and Public education of the Republic of Uzbekistan dated April 13, 2018.
On the basis of the action plan in April-may months from the Union of youth and the WOMEN's Committee, teachers were organized meetings on the formation of spiritual, educational and medical culture, the acquisition of a profession among students attached to the Institute boarding schools.
On April 28, 2018, a meeting was held on the acquisition of professions by activists of the youth Union with a student of a specialized 103-special school of the Yashnabad district.
A propaganda event was organized devoted to the essence and content of the ongoing reforms in the socio-economic and political spheres of our country, professors, teachers of the Department of “Theory and practice of building a democratic society in Uzbekistan”, in a specialized 100-school for children with defects in the musculoskeletal system of Almazar district.
On may 7, 2018, activists of the youth Union organized a festive event on the theme " no One, nothing is forgotten!"in connection with the day of Memory and Honor on may 9 in a specialized 25-school for physically limited children of Yakkasaray district.
On may 11 and 14, 2018, in order to increase interest in the profession, students, medical consultations and conducting of medical and preventive works, professors, teachers of the Department " Management of public health and health care” held meetings in the specialized 103-special school of the Yashnabad district, specialized 25-school for physically limited children of the Yakkasaray district, specialized 57 special school of the Mirobad district, specialized 100-school for children with defects in the musculoskeletal system of Almazar district and specialized 106 school of Almazar district.
On may 16-17, 2018, in order to increase interest in the profession, students, conduct medical consultations and conduct of medical and preventive works by professors-teachers of the Department of Psychiatry, Narcology and child psychiatry, medical psychiatry, psychotherapy, meetings were held in the specialized 103-special school of the Yashnabad district, a specialized 25-school for physically limited children of the Yakkasaray district.
On may 19, 2018, in order to increase the interest of students to the profession, medical consultations and conducting of medical and preventive works by professors, teachers of the Department of Traumatology, orthopedics, neurosurgery and pediatric neurosurgery, a meeting was held in a specialized 100-school for children with defects in the musculoskeletal system of the Almazar district.
On may 22, 2018, professors, teachers of the Department of “Medical chemistry and biological chemistry, medical biology, General genetics” organized a spiritual and educational event in the 271-school of Yunusabad district.
On may 22 and 24, 2018, activists of the NO women's Committee, professors-teachers of the Department of “Physical culture, medical control and civil defense” organized spiritual and educational activities in a specialized 25-school for physically limited children of the Yakkasaray district and a specialized 106 boarding school of the Almazar district.