2012-2013 yillarga mo’ljallangan innovatsion loyiha ISS 2012-6-27
«Lotin grafikasida Gistologiya darsligini yaratish va O’zbekiston tibbiyoti taraqqiyotida mahalliy olimlarning ilmiy-amaliy salohiyati»
Loyiha raxbari: t.f.d., professor E.A. Tursunov
Loyiha ikki qismdan iborat:
1 qismi – darsliklar va qo’llanmalar yozish:
1. “Tsitologiya, embriologiya va umumiy gistologiya” nomli qo’llanma o’zbek va rus tillarida tibbiyot institutlari birinchi kurslari uchun yozildi va O’zSSV Tibbiy ta’limni rivojlantirish markaziga topshirildi, hajmi 300-335 bet.
2. “Xususiy gistologiya” nomli qo’llanma tibbiyot institutlari 1 va 2 kurs talabalari uchun o’zbek va rus tillarida yozildi va O’zSSV Tibbiy ta’limni rivojlantirish markaziga topshirildi, hajmi 310-320 bet.
2 qismi - mashxur olimlarimizning ilmiy-amaliy salohiyati bo’yichа:
1. Mashxur 75 ta(marhum) olimlarimizga bag’ishlanagan “Tibbiyotimizning barhayot siymolari”, 324 betda yozilgan va chop etilgan (2012 y.).
2. Hozirda hayot 75 ta mashxur olimlarimizga bag’ishlangan “Tibbiyottimizning yorqin siymolar” kitobi yozildi (2013 y.) va SSVga topshirildi.

Инновационный проект ИСС 2012-6-27 со сроком исполнения 2012-2013 гг.
«Написание учебника “Гистология” на латинском шрифте и научно-практический потенциал узбекских ученых
в развитии здравоохранения Узбекистана»
Руководитель проекта: д.м.н., профессор Э.А.Турсунов
Проект состоит из двух частей: 1 часть - написание учебников и пособий:
1. Написан и сдан в Центр развития медицинской науки учебник «Цитология, эмбриология и общая гистология» для студентов 1 курса на узбекском и русском языках, объемом 300-335 страниц.
2. Написан и сдан в Центр развития медицинской науки учебник «Частная гистология» для студентов 1 и 2 курса на узбекском и русском языках, объемом 310-320 страниц.
2 часть проекта - по научно-практическому потенциалу знаменитых узбекских ученых:
1. Написана и напечатана в 2012 году книга на узбекском языке «Тиббиётимизнинг барҳаёт сиймолари», посвященная 75 знаменитым ученым (ушедшим из жизни) Узбекистана, 324 страницы.
2. Написана книга на узбекском языке под названием “Тиббиётитмизнинг ёрқин сиймолари”, посвященная знаменитым ныне действующим 75 ученым Узбекистана. Сигнальный экземпляр находится в Минздраве РУз.
Кроме этого, напечатаны более 10 тезисов, статей, пособий, материалы доложены в трех Республиканских научно-практических конференциях.