O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev farmoni bilan 27 iyundan «Yoshlar - kelajagimiz» Davlat dasturi tasdiqlandi. U Yoshlarning biznes tashabbuslari, startaplari, g‘oyalari va loyihalarini ro‘yobga chiqarishga ko‘maklashish va qo‘llab-quvvatlash, band bo‘lmagan yoshlarni mehnat bozorida talab yuqori bo‘lgan mutaxassisliklar va biznes yuritish ko‘nikmalariga o‘qitish, shuningdek, umuman yoshlarning ijtimoiy-iqtisodiy faolligini oshirish orqali ularning bandligini ta’minlashga qaratilgan.
Dastur Toshkent viloyatining Quyichirchiq tumani va Toshkentning Chilonzor tumanida boshlangan bo‘lib, 1 iyuldan mamlakatning barcha tuman va shaharlarida joriy etila boshlanadi.
Dasturdan o‘rin olgan tadbirlarni moliyalashtirish uchun O‘zbekiston yoshlar ittifoqi huzurida «Yoshlar - kelajagimiz» jamg‘armasi tashkil etilmoqda. Uning mablag‘lari yoshlarning biznes tashabbuslari, startaplari, g‘oyalari va loyihalarini amalga oshirish uchun tijorat banklari orqali yillik 7 foiz stavka bilan imtiyozli kredit va mol-mulkni lizingga berish, Davlat dasturi doirasida olinadigan kreditlar bo‘yicha kredit hajmining 50 foizidan ko‘p bo‘lmagan miqdorda kafilliklar berishga sarflanadi.
Shuningdek, jamg‘arma mablag‘lari Davlat dasturi doirasida amalga oshiriladigan tadbirkorlik loyihalarida ular qiymatining 50 foizidan ko‘p bo‘lmagan miqdorda ishtirok etish, keyinchalik Jamg‘arma ulushini 5 yil davomida realizatsiya qilish, tegishli ko‘nikmalarga ega band bo‘lmagan yoshlar yashaydigan uy xo‘jaliklari uchun 20 tagacha parranda va quyon bolasi, 5 ta mayda va 2 ta yirik qoramol sotib olish, ularning qiymatini kelishilgan muddatlarda qaytargan holda ularni boqish va keyinchalik realizatsiya qilishda ko‘maklashish hamda yoshlarning qayta tayyorlanishi va malaka oshirishini tashkil etish, mehnat bozorida talab yuqori bo‘lgan kasblarga o‘qitish, shuningdek, ularga biznes yuritish ko‘nikmalarini singdirishga yo‘naltiriladi.
Davlat-xususiy sheriklik shartlarida yosh tadbirkorlarga imtiyozli shartlarda binolar, ofis texnikasi va sarflash materiallarini ijaraga berish, ularni internet bilan ta’minlash, shuningdek, yoshlarning biznes tashabbuslari, startaplari, g‘oyalari va loyihalarini amalga oshirishga boshqacha ko‘mak berish, jumladan, biznes rejalar ishlab chiqish, maslahat, yuridik, buxgalteriya va boshqa xizmat turlarini ko‘rsatish, forumlar, master-klasslar va seminarlar tashkil etish uchun «Yosh tadbirkorlar» kovorking-markazlarini qurish ko‘zda tutilgan.
Savdo-maishiy va kichik ishlab chiqarish maydonlarini tashkil etish uchun mehnat kuchi haddan ziyod bo‘lgan tumanlarda «Yoshlar mehnat guzari» komplekslarini qurish belgilandi.
Tumanlar va shaharlarda yoshlar siyosati, ijtimoiy rivojlantirish va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha hokimlar o‘rinbosari boshchiligida yoshlar tadbirkorligini rivojlantirish komissiyalari tuziladi.

Президент утвердил госпрограмму «Yoshlar - kelajagimiz». Она нацелена на поддержку молодежных бизнес-инициатив.
Указом президента Узбекистана Шавката Мирзиёева от 27 июня утверждена Государственная программа «Yoshlar - kelajagimiz» («Молодежь - наше будущее»).
Она нацелена на обеспечение занятости молодежи путем содействия и поддержки в реализации молодежных бизнес-инициатив, стартапов, идей и проектов, обучения незанятой молодежи востребованным специальностям и навыкам ведения бизнеса, а также повышение ее социально-экономической активности в целом.
Реализация программы уже начата в Куйичирчикском районе Ташкентской области и Чиланзарском районе Ташкента. С 1 июля она будет развернута во всех районах и городах страны.
Для финансирования мероприятий программы при Союзе молодежи Узбекистана создается Фонд «Yoshlar - kelajagimiz». Его средства будут использоваться для выделения через банки льготных кредитов и имущества в лизинг со ставкой 7% годовых для молодежных бизнес-инициатив, выдачи поручительств по кредитам (до 50% от размера кредита), участия в проектах в размере не более 50% от их стоимости (с последующей реализацией доли фонда в течение пяти лет).
Домохозяйства, в которых проживает незанятая молодежь, смогут приобретать за счет средств фонда до 20 штук молодняка домашней птицы и кроликов, 5 голов мелкого и 2 голов крупного рогатого скота, с возвратом их стоимости в оговоренные сроки. Им будет оказываться содействие в выращивании птицы и животных и последующей реализации.
На условиях государственно-частного партнерства запланировано строительство коворкинг-центров «Yosh tadbirkorlar» («Молодые предприниматели») для льготной аренды помещений, офисной техники и расходных материалов, доступа в интернет и другого содействия, включая разработку бизнес-планов, консультационные, юридические, бухгалтерские и другие услуги, организацию форумов, мастер-классов и семинаров. В трудоизбыточных районах будут созданы комплексы «Yoshlar mehnat guzari» для создания торгово-бытовых и малых производственных площадок.
Создана Республиканская комиссия по развитию молодежного предпринимательства, в районах и городах страны будут сформированы комиссии по развитию молодежного предпринимательства во главе с заместителями хокимов по молодежной политике, социальному развитию и духовно-просветительской работе.